В България според Института за икономически изследвания на БАН повече от 30 години след демокрацията близо 3 милиона възрастни сега имат по-ниски реални доходи, отколкото по време на социализма и живеят в бедност. Много от бедните и в САЩ и в България очакват и се надяват на нечия милост. Даренията на по-заможните са често пъти спасение за бедните. И ако в САЩ това отдавна се е превърнало в практика, в България дарителството започва да си проправя път много по отскоро
"Идеята се роди 2019 г. ,когато много помагах на мои приятелки мексиканки и полякини за техните благотворителни дружества и реших, че можем и ние да направим нещо такова. И понеже нямах доверие на никой, реших, че и сама мога да се справя с това. И предложих на моята приятелка Емилия Иванова да направим нещо. Като начало решихме да започнем да събираме дрехи и обувки и да ги изпращаме в България. И така се роди първата ни акция. Двете с нея го организирахме. Всичко беше в нашия гараж. Изпратихме тогава си спомням около 600 кг дрехи, сега с радост мога да кажа, че тази акция я правим 2 пъти в годината и последният път изпратихме 2 тона дрехи за България, каза за "Закуска на тревата" Ники Лазаро, президентката на благотворително сдружение “Българка”, Чикаго.
Тя е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности".
Родена в Белослав, Варненско, израснала и живяла във Варна, с диплома по изчислителна техника, преминава през Южна Африка, за да стигне до Америка . Сега Ники влага много усилия и време да помага на хората в нужда ,които живеят в България.
Ники, защо дойде в Америка ?
"За един по спокоен живот. Аз и семейството ми. Ние дойдохме от Южна Африка, преди това живеехме в Южна Африка, спечели зелена карта и дойдохме тука. Исках да осигуря просто едно добро бъдеще за сина ми."
Успяхте ли да го направите?
"Като погледна назад така, виждам, че съм му дала всички възможности и вече отсега нататък зависи от него."
"Той искаше да се занимава с коли и сега продължава да се занимава с коли, въпреки че истинският му бизнес е нещо съвсем различно. Но го виждам, че когато нещо е в сърцето ти, винаги намираш време дори и от съня си да се занимаваш с него."
Какво осъзнахте след години, прекарани в България, в Южна Африка и сега в Америка?
Да направите сдружение "Българка" в Чикаго, това благотворително сдружение, не ви ли струва прекалено много време, което никой не ви заплаща?
"Много интересно. Много често ми се задава тоя въпрос. Как успяваш да работиш в работно време? Имаш внучки, имаш това име, онова...Но когато се занимаваш с нещо, което ти топли сърцето, винаги намираш време."
Кое е голямото удоволствие от това сдружение?
"Удоволствието е, когато получиш снимки на щастливи лица, на щастливи хора. А удоволствието, когато получиш едно писмо, изпълнено с такава радост и благодарствено. И те не могат да повярват, че има някой някъде в Америка се е сетил за тях да им изпрати 100 долара, да им изпрати дрехи и обувки. Много интересна ситуация имахме сега. Преди няколко месеца човек, който ни подкрепя, се свърза с нас и каза, че в училището във Вълчедръм, в Монтана децата нямали обувки, за да ходят на училище. И ние се свързахме с тях, изпратихме им пари. Хората изпратиха фактури, че са купили обувки на всички деца. След това се свързаха учителите и директорката се свърза с мен и ни поканиха да участваме през интерент в час на класния ръководител
Децата просто искат да ни видят. Те не могат да си представят, кои са тези неизвестни жени, някъде в другия край на света, които им изпращат пари и им купуват обувки.
Направихме един час на ръководителя. Тези деца ни задаваха много интересни въпроси. Беше много приятно" , сподели още за "Хоризонт" Ники Лазаро.
Още по темата в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..