Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Верстапен: Пианото се превърна в средството, чрез което представям своите емоции

"Рациново признание" за българина Пламен Тотев - най-голямата македонска литературна награда

Александър Панайтов за новата си изложба

2
Пламен Тотев
Снимка: Ани Петрова

"Това е най-голямата македонска литературна награда. То е признание за най-добра белетрестична книга - роман или сборник разкази. Аз съм изключително признателен за това отличие", каза за "Понеделник вечер" Пламен Тотев, издател и литературен изследовател за най-голямата литературна награда, която той получи в Северна Македония.

Българският издател и литературен изследовател Пламен Тотев получи почетната награда "Рациново признание". За първи път българин получи най-голямата македонска литературна награда, която може да бъде присъдена на чужденец. 

На официална церемония във Велес, родния град на основоположника на македонската литература Кочо Рацин, на Пламен Тотев бе връчено почетното отличие за приноса му за изграждане на мостове между македонската литература и читателите в България чрез издаването на най-представителните автори от всички поколения на съвременната македонска литература.

"Този литературен фестивал протича 10 тина дни. Връчването на наградите и в началото. Участваха предимно поети от балканските страни. Това е място, където се събират съмишленици и всички четоха свои творби. Организатор на събитието е община Велес и Министерството на културата на Северна Македония, разказа още за БНР Пламен Тотев.

"Рациново признание" бе връчено за 60-и път. Наградата традиционно се присъжда за най-добър македонски роман или сборник с разкази. Тази година я спечели Блаже Миневски с романа за любовта на Гоце Делчев и Янка Каневче "Ако се родят някакви чувства".

От малък рисувам и за мен рисуването е вдъхновение", сподели за "Понеделник вечер" Александър Панайотов. Той следва право и психология.

Младият художник от дете започва да учи живопис, а на 12 печели престижна награда от национален конкурс. Градящ своя собствен стил, Александър се възхищава от цветовете и идеите на Ван Гог. Факт е втората му самостоятелна изложба.

Първата му самостоятелна изложба се казва „Приказен свят“. Днес можем да видим и втора изложба.

"Искаше ми се в тази втора изложба да покажа още по-добри неща, представям 52 картини тази година, но аз никога не съм доволен докрай, никога не съм в покой, иска ми се да догонвам все повече и по-високи върхове", каза още Панайотов.
Даниел Верстапен не е непознат на българската публика. На 22 Юли 2021 година във Фестивалния и конгресен център Варна, беше представен концерта ''Reconnection'' - Мост между култури" част от Европейското му турне.


Даниел обикаля цяла Европа, като част от The Night Of The Proms и Брюкселската филхармония, свирейки рамо до рамо с артисти и композитори от световна класа като, Andrea Bocelli, Ennio Morricone, Natalie Imbruglia, Anasthesia, Melanie C, и редица други. Какви разказа той за първите стъпки към пианото и музиката и основната мисия на музиката му.

Даниел Верстапен и Иван Русланов (от ляво на дясно)

"Бях на пет, когато започнах да свиря на пиано. Тогава разбрах, че този инструмент е мой приятел. От тогава създадох тази красива връзка с него.

Пианото се превърна в средството, чрез което представям своите емоции. Чрез него пресъздавах песните, които учех в Академията. По-късно това се превърна в композиране на авторска музика. Композирането и свиренето на пиано са моят живот. Радвам се, че така имам възможността да вдъхновявам и други хора да тръгнат по този път, каза в "Понеделник вечер"  Даниел Верстапен.

Кое беше първото произведение, което изпълни?

"Това е труден въпрос. Може би е било нещо по-класическо. Нещо от Бах, например"

Колко е важна ролята на семейството при откриването на един талант?

"Семейството ми винаги ме е подкрепяло. Те рано видяха, че имам музикален талант. Окуражиха ме - взеха ми пиано. Моите родители не са много музикални, но предишните поколения в семейството ми – винаги е имало някой, който свири на нещо. Дядо ми и чичо ми, например", сподели за БНР  Даниел Верстапен.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48