Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ваня Матанова: Настъпва пандемията на депресията

Снимка: pixabay

"Хората започнаха да търсят сравнително по-лесно нашата помощ. Като че ли донякъде намаля стигмата по отношение на психичните нарушения и разстройства. Все още тя съществува, но в сравнение с това, което беше в началото, сега е малко по-лесно". Това заяви пред БНР професор Ваня Матанова - психотерапевт, създател и директор на Института за психично здраве и развитие, който навършва 13 години. 

Според нея се е увеличила информацията за психичното здраве, но държавата и институциите не се включват особено активно в това

"Сега имаме големи надежди, че ще се случи нещо на базата на тази национална стратегия за психично здраве 2021 - 2030 г. Надяваме се, че ще има промени по отношение на грижите за хората с психични разстройства и психични нарушения. Били сме свидетели на няколко такива национални програми, които за съжаление не завършиха с особен резултат", коментира тя в интервю за предаването "Преди всички". 

Със сигурност има добри закони, но на практика изглежда доста отчайващо това, което се случва с хората с психични нарушения и разстройства, подчерта проф. Матанова. По думите й няма точни данни за това колко са тези хора, какво се случва с тях, как се проследяват, след като излязат от болнични заведения. 

Според нея пандемията е направила много "бели" по отношение на психичното здраве. Тя отбеляза, че вече започваме да виждаме последиците от това, като ще има и още:
 
"Настъпва пандемията на депресията в световен мащаб", заяви проф. Матанова. Според нея за това трябва да се говори и да сме наясно. 

По думите й големият проблем е в това, че хората много трудно приемат, че нещо им се случва на психично ниво. Тук отново действат стигмите, въпреки промяната. 

Често родителите, които идват при нас, са обиколили множество специалисти, без да има ясен алгиритъм, посочи друг проблем тя. И подчерта, че стигмата към психиатрите е много по-тежка отколкото към клиничните психолози

В Института за психично здраве разработваме програми за превенция, диагностика и терапия. По думите й превенцията е най-слабото звено. Информацията и обученията са много важни, отбеляза още проф. Ваня Матанова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..

публикувано на 30.06.25 в 07:57
Наталия Ефремова

Наталия Ефремова: Трудови договори не се преподписват заради еврото!

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..

публикувано на 30.06.25 в 07:07
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ".  Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..

публикувано на 29.06.25 в 12:43
Новата съпредседателка на ГСДП Бербел Бас

Германските социалдемократи обсъждат дали да поискат забрана на "Алтернатива за Германия"

Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..

публикувано на 29.06.25 в 09:03
проф. Симеон Евстатиев

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 28.06.25 в 11:07
Георги Бърдаров

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя.  Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..

публикувано на 27.06.25 в 10:07