Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нидерландия след Рюте и между решението за България и Румъния

Проф. Антоанета Димитрова
Снимка: Ани Петрова

"Редица теми от дневния ред на Нидерландия ще бъдат отложени, докато управлява служебното правителство. То е същото - на Марк Рюте, което до миналата седмица беше редовно. В този смисъл те са компетентни да продължат действията на Нидерландия в Съвета на министрите, където трябва да се вземе решението за влизането на България и Румъния в Шенген". 

Това поясни пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политолог, специалист по политики на ЕС и професор по управление на политики в Лайденския университет.

И допълни, че думата ще имат експертите по информационни системи и опазване на границите. Освен това, Нидерландия влиза в ранна предизборна кампания, в която всички са изморени, а темата за миграцията и за свободното движение ще бъде централна.

"В този смисъл България би могла да има лош късмет тази тема да се активира в предизборната кампания. Но не очаквам това... Има смяна в поколението в политиката на Нидерландия, което ще изиграе някаква роля. Но няма да е голяма, гледайки настройките на избирателите".  

По думите на политолога най-дълго управлявалият премиер ще остави наследство от неразрешени кризи:

"Като разрушаването на природни местообитания в резултат на интензивното земеделие и голямото количество азот и азотни съединения в почвата и във водата. Има криза с компенсациите на жителите на северни провинции, засегнати от земетресения заради добиването на газ. Проблемът с мигрантите и къде да бъдат настанени те също е съществен. Голямото недоволство е, че нито една от тези кризи няма да мръдне до декември". 

Проф. Димитрова подчерта, че Нидерландия ясно осъзнава, че Шенгенската зона става уязвима при зле работещото правосъдие на България

В предаването "12+3" с коментар по темата се включи журналистът Владимир Митев от румънската секция на Радио България. 

"Румъния се чувства в по-силна позиция. Много по-предпазлива е в ентусиазма си. Усещането е, че въпросът е и геополитически. Става дума за баланс между Запад и Изток. Процесите не са свързани само с дипломация, това са вече паневропейски процеси, които вървят, трябва да се отчита и това". 

Интервюто на Георги Марков с проф. Антоанета Димитрова и Владимир Митев в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус (на преден план)

Германия планира допълнителна военна помощ за Украйна

Германското правителство планира да предостави на Украйна допълнителен пакет оръжия на обща стойност почти 1,4 млрд. евро до края на годината, въпреки че по-голямата част от бюджетните средства за военна подкрепа за Украйна вече са изчерпани. Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви пред информационна агенция ДПА, че Украйна ще получи нов..

публикувано на 20.09.24 в 02:05

Кипър ще модернизира университети със заеми от ЕИБ

Европейската инвестиционна банка отпуска на Кипър два заема на обща стойност 125 млн. евро за изграждане и модернизиране на университетска инфраструктура. Споразуменията за тях ще бъдат подписани днес в Никозия. Стартът на двете заемни споразумения ще бъде даден от вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка Кириакос Какурис, който е на официално..

публикувано на 20.09.24 в 01:04
Дейвид Лами

Лондон призова за незабавно прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“

Британският министър на външните работи Дейвид Лами призовава за незабавно прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“. По-рано той  призова британците  да напуснат Ливан, тъй като нещата могат „бързо да се влошат“.  Дейвид Лами отправи този призив по време на  официалното си посещение в Париж, където се срещна със свои европейскси колеги,..

публикувано на 20.09.24 в 00:10

ЕК ще отпусне 10 млрд. евро за справяне с щетите от наводненията в Европа

Европейската комисия ще отпусне 10 милиарда евро за справяне с щетите от наводненията в Централна и Източна Европа, предава Франс прес.  Това обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в полския град Вроцлав, където се срещна с правителствените ръководители на Полша, Чехия, Австрия и Словакия. "На първо време можем да мобилизираме 10..

публикувано на 19.09.24 в 21:01

Комисията по културата и медиите не прие законопроекта за чуждестранните агенти

Парламентарната комисия по културата и медиите обсъди на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти на "Възраждане" и не го прие. Само двама депутати гласуваха "за", шестима - "против" и двама - "въздържал се". Вносителят на законопроекта - лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, заяви: "Целта на този закон е да защитава..

публикувано на 19.09.24 в 20:26

ЦИК опроверга твърдението, че хартията за машинно гласуване не съответства на изискванията

Централната избирателна комисия опроверга твърдението на изпълнителния директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров, че хартията, която ще бъде използвана за машинно гласуване на изборите на 27 октомври, "не съответства на изискванията".  От ЦИК заявяват, че в началото на миналата година са предоставили на печатницата на БНБ изискванията за хартията,..

публикувано на 19.09.24 в 19:59
Джевдет Чакъров

Чакъров: Начело с почетния председател стартирахме консултациите за листите на кандидат-депутатите

Ръководството на ДПС, начело с почетния председател Ахмед Доган, започна консултации за листите с кандидати от коалицията "Алианс за права и свободи", заяви на брифинг тази вечер един от п редседателите на Движението Джевдет Чакъров. От думите му стана ясно, че почетният председател ще даде изявление пред медиите, след като приключи процесът по..

публикувано на 19.09.24 в 19:57