Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писането за мен е печелене на личностни битки, на битки в мен, че когато искаш - можеш, казва наследникът на Ботев

Александър Ботйов: „Когато бръшлянът поникне" - поезия за едно ново начало

Александър Ботйов
Снимка: Пламена Бачийска

"Любовта ми към писането е още от дете. Преди да издам първата си стихосбирка, имам няколко публикувани стихотворения в различни вестници и сайтове и в своя вестник "Бинокъл", разказа в "Нощен Хоризонт" Александър  Ботйов, студент, който издадена първата си стихосбирка със заглавието „Когато бръшлянът поникне“.

Александър  Ботйов е наследник на Ботев , от рода на брата на Христо Ботев, издава свой вестник, пише поезия, води предавания и се обучава. 

"Издаването на първата ми стихосбирка е голяма крачка за мен, защото набирах известна смелост през годините, за да достигна до момента да държа своя стихосбирка в ръцете си и тя да не бъде в дигитален вариант, а хартиена.

Когато събрах повече стихотворения, си казах, че съм готов да изляза пред зоркия поглед на читателите, които са толкова пренаситени и имат големи очаквания към младите и изгряващите автори.

Заглавието исках да е уникално. Бръшлянът е вековен, с него келтите са кичили главите и оръжията си, когато се връщали от победна битка. Бръшлянът е символ на победа, на възвръщане на силите и на едно ново начало.

Александър  Ботйов

Първото стихотворение също е свързано с това, когато бръшлянът поникне..., разказа още за "Нощен Хоризонт"  Ботйов.

Младият творец и наследник на рода на големия български поет и революционер Христо Ботев е категоричен, че писането за него не е с цел печалба, той си самоиздава стихосбирката, саморазпространява я, а писането за него е печелене на личностни битки, на битки в мен, че когато искаш - можеш! , каза още Александър Ботйов.

"Темите в стихосбирката са разностранни - мисловния хаос на младия човек, за любовта, за битките, за патриотизма, за трудностите на всички хора, мистично и хумористично се преплитат, за България, за политиката, разказа още младият автор.


Александър Ботйов е роден в град София през недалечната 2002 година. Следва журналистика в Софийския университет „Свети Климент Охридски". Негови статии, интервюта и стихове са публикувани в различни български вестници и новинарски сайтове. Сътрудничи в една от националните телевизии и в един от българските седмичници. Финалист е в конкурса „Работилница за репортери 2021". 
На 19 години Александър Ботйов издава самостоятелно дебютния си вестник, „Бинокъл”, който съдържа изцяло негови авторски материали. С поетично вдъхновение създава и първата си стихосбирка „Когато бръшлянът поникне” с над 60 стиха на обширна тематика.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09