Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислав Бодаков за произхода на метеоритите, метеорите и астеродите

2
Венцислав Бодаков
Снимка: Мая Данчева

Живеем на кръгла планета, която непрекъснато се върти около оста си и около своята звезда в един не толкова безопасен Космос. Космосът е като магистрала, в която всичко се движи и взаимодейства. Пълен е с големи и малки тела. 

Там нищо не се губи и от разрушаването на един обект, възниква друг, който също се включва в движението. Така на Земята падат метеорити или изгарят в атмосферата й или достигат до повърхността й. В небето това явление дори е красиво, наричаме го падащи звезди и наивно си пожелаваме нещо, опирайки се на онези библейски схващания, че от небето освен наказанието идва и милостта.  

Всеки ден 40 тона космически скали, прах и отломки навлизат в земната атмосфера. Кога и какъв точно метеорит ще достигне нашата планета не може да се предскаже, но тези явления се следят. Това прави Глобалната метеоритна мрежа, която събира данни от целия свят. За целта работи с по-малки локални метеоритни мрежи. 

ЕПА/БГНЕС                                    Снимката е илюстративна

"Първата метеорна станция пуснах март месец 2021 г. в София. Друг любител астроном, който се занимава с научни - Пенко Йорданов пък пусна такава станция в Димитровград. След това последва третата на Рожен, което е на нашето сдружение. Тя е монтирана на нашата малка обсерватория. Сега имаме общо 6 метеорни станции в България, сподели за "Нощен Хоризонт" Венцислав Бодаков, астрофотограф, той е и част от сдружение - "Звездно общество".

"Дали метеорите влияят на телекомуникациите - възможно е, те летят с огромна скорост, може да причиняват щети на апаратурата, която е в орбитата около Земята.

Астериод се нарича, когато е над един метър, а под един метър основно се приема, че е метеорит. Като навлезе в атмосферата и започне да изгаря, това което виждаме като падаща звезда, се нарича метеор. Падне ли вече на земята се нарича метеорит.

Цветът на падащ метеор се дължи на химическия му състав, защото при това изгаряне металите в него се йонизират и излъчват светлина базата на спектъра. Синьо-зелената светлина може да е от магнезий, освен това въздухът също се йонизира и от него, от азота и кислорода може да се появи червен цвят. И така могат да се явят метеори с лилаво начало, зелена опашка и различни други цветове, в зависимост от химическия състав, разказа още по "Хоризонт" Венцислав Бодаков.

"За падналия наскоро в Румъния метеор мога да кажа, че хората е нямало от какво да се стряскат. Аз още от снимките разбрах, че това е метеор.

Много е типичен начинът му на изгаряне. Затова нямаше от какво да се притесняват хората. Изказаха се мнения, че едва ли е имало остатъци, но според мен има. При подобен тип изгаряния има паднали метеорити. Това, че ние виждаме горяща следа само донякъде и след това тя спира, това е защото от една височина вече метеорът вече не гори видимо, а се получава т-нар. тъмен полет, при който вече тялото не е така нагрято, че да свети, но продължава да лети. Тогава не се вижда на камерите. Трябва да се види скорост на височинния вятър, защото при тези метеорити последните 20-30 км летеж те не горят и това е тъмен полет, поясни още астрофотограф.

Той поясни още, че метеоритите идват предимно от Главния астероиден пояс между Марс и Юпитер, някои може от по-далечния пояс отвъд орбитата на Нептун.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24