Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата във Враца може да остане и без детско отделение

Снимка: БГНЕС

Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца може да остане и без детско отделение. Причината е, че лекарите и някои от сестрите напускат отделението поради ниското заплащане и натоварения график. Поради липса на желаещи да работят в звеното, медиците работят много повече от предвиденото в здравните стандарти и трудовото законодателство. Заплатите също са далече от нормите в бранша. Например малко над 1400 лева е заплатата на педиатър с дългогодишен стаж и множество специализации. 

Сега на ход е собственикът на болницата - държавата. Очаква се днес здравният министър проф. д-р Христо Хинков да бъде във Враца за среща с ръководството на болницата, медици, областния управител и предтавители на здравните институции в града. Ще се стигне ли до благоприятно решение - засега няма положителен отговор, нито индикации какво може да е то. 

"В болницата цъка часовников механизъм - не е въпросът дали, а кога. До този момент в буквалния смисъл на думата ние сме спонсорирали с работата си детското отделение" - обратното броене, за което авторитетният врачански педиатър д-р Бисер Тодоров говори, вече е факт.

Здравеопазването в област Враца може да се взриви, казано в преносен смисъл, още следващата седмица. От 15 до 31 август отделението по педиатрия на многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" в града спира приема на деца. Лекарите излизат в отпуск, докато текат предизвестията им за напускане през септември. Д-р Тодоров обобщава причините с няколко думи: условия на работа, заплащане и отговорност. 

"Проблемът се корени от много години, не по-малко от 8 години, но в последните години става особено тежък. Намаляването на състава на отделението води до невъзможност за съставяне на 24-часов график. За да функционира едно такова отделение, са необходими минимум 6 лекари. Отделението за последните 5 години кара с трима на цяла и двама на половин длъжност, значи 4. Тези четирима работят за 6-ма. Графикът и проблема със сестрите също е толкова наболял. Тези хора 2-3 години назад във времето не са излизали отпуск, ние работим непрекъснато. Вторият момент е финансовият. Трудовият договор, който ми беше даден да подпиша в началото на годината, е за 1430 лв. - на лекар със специалност, който има 30 години трудов стаж. Това не е така само в детско отделение, а във всички отделения в болницата е така. Не се оплакваме, ние не протестираме. Ние просто не сме съгласни с този начин на работа. Ние сме опитвали назад във времето да привлечем някой да работи, отказът е тотален, при тези условия. Ние сме работили досега, за да го има детското отделение".

Възможността областната болница да остане и без детско отделение възпали общственото мнение, особено на родителите.

Проблемът с детското отделение е поредната метастаза на отдавна боледуващата тежко врачанска болница. Основният тумор е финансовата й задлъжнялост, която вече е над 17 мил. лв. Парадоксалното е, че колкото повече работи, толкова повече дългове трупа. Като гръбнак на общественото здравеопазване, каквато е и всяка друга областна болница, поема животоспасяващото лечение на неосигурените и поддържа високоразходните или пък нископлатените клинични пътеки, ловко заобикаляни от частните болници. Такива са и педиатричните пътеки.

Ще бъде ли пречупен гръбнакът на общественото здравеопазване в област Враца или ще бъде ще бъде подкрепен и оздравен - сега на ход е държавата. Чрез здравното министерство тя е основен собственик на врачанската болница. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44