Не е необходимо да се пътува до съседни страни, за да се видят любопитни природни феномени. Районът на Източните Родопи предлага различни обекти, които не отстъпват на тези в Кападокия, например. С тази разлика, че за българските няма мощна реклама, а и нищо не се прави в тази посока. Въпреки това интересът към тях се засилва всяка година, казват местни екскурзоводи. Те се надяват скоро и България да се научи как се създават атракции, достойни да съперничат на големите туристически дестинации.
Преди 32 милиона години Източните Родопи са били дъно на солено и топло море. В него е имало много острови с буйна растителност, древни роднини на днешните кипариси, секвои и магнолии.
Така се е появила Вкаменената гора край Момчилград. Днес от нея са запазени едва двайсетина дървета. Тя е уникална за света, казва ботаникът от музея в Кърджали Лидия Кирилова. Най-голямото дърво е с диаметър около 4 метра и височина 1 метър. Площта на древната гора е 7,5 хектара и е обявена за природна забележителност преди повече от половин век. Сега до нея се стига трудно, ако не се познава районът. Но съвсем скоро това ще се промени – гората вече е включена в екопътека и ще бъде достъпна за туристите.
Тропическият климат в Източните Родопи преди милиони години и последвалата вулканична дейност са създали още много природни феномени, които днес са притегателен център за любителите на пътешествия. Едно такова място са Каменните гъби, недалеч от село Бели пласт. Обектът се намира на самия път между Хасково и Кърджали и всеки може да го посети. На площ от 3 хектара са разположени скални късове с форма на естествени гъби, с розови пънчета и зеленикави шапки. Достигат височина от около 2,5 метра. Изваяни са във вулканни туфи, образувани в резултат на подводна вулканична дейност по същото време, откогато е и вкаменената гора.
Подобен природен обект е и Каменната сватба край Кърджали. И двата природни феномена предизвикват силен посетителски интерес, казва екскурзоводът Георги Кичуков.
Част от атракцията се оказват легендите, както впрочем навсякъде по света, където има развит туризъм. Всеки посетител иска да чуе не само как са образувани природните феномени, но и какво се крие зад тях, споделя впечатленията си Кичуков. Когато води групи, например на Каменните гъби, той винаги разказва най-разпространената легенда.
Според него ще бъде хубаво, ако в бъдеще районът на Източните Родопи стане толкова притегателен център, колкото е например Кападокия в съседна Турция. Интересът на българските туристи към това магично място непрекъснато расте. Кичуков е уверен, че природните феномени в района могат да бъдат съперници на Кападокия.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. Четирима привърженици на..
420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..
В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..
Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..
Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..
Протестът на "Възраждане" беше провокация, която ескалира и се стигна до ексцесии . Това каза пред БНР Севим Али, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, която е част от парламентарното мнозинство, председател на Комисията по земеделие и храни в парламента. "Осъждаме действията на тази партия по отношение на преднамереното ескалиране на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..