Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Владислав Миланов, езиковед, университетски преподавател и изследовател на политическата реч.
Публичните лица, политиците, трябва да се научат, че българският език им дава възможности да сразят опонента си, без да го обиждат, заяви той, като открои липсата на усет и уважение към езика и посочи, че "обидата е ниският регистър".
"През последните години регистърът на обидата е толкова широк и всеобхватен. Ако след Освобождението например политиците са се обиждали като са се сравнявали с животни, с растения, то днес обидата е разположена в много широк регистър – обиди на сексуална основа, нецензурни, вулгарни думи от трибуната на Народното събрание, обиди на етническа характеристика, на физически характеристики. Това създава усещането, че обиждащите не съзнават границите."
Социалните мрежи имат основание да представят хората в тяхното разнообразие и различно мислене, емоциите се преплитат, а политическите пристрастия надделяват, отбеляза доц. Миланов. По думите му социалните мрежи са отдушник на речеви изяви, но при официалното, представително общуване не може да е така.
Според него "големият проблем е, че зад тази цинична реч много често стои цинично мислене".
Всички претендираме, че живеем във все по-свободно общество. Защо тогава се шири тази речева агресия, попита още преподавателят.
В основата на физическата агресия първо стои речевата агресия, смята доц. Владислав Миланов.
"Не осъзнаваме колко тънка е разликата между физическата и речевата агресия."
Той обърна внимание върху сложния по думите му феномен "много културни хора" да отприщват енергия през употребата на обидни думи.
"Думите, които сме записали през последните три години, са не просто обидни. Показват много бедна мисъл", подчерта той относно академичните наблюдения върху политическата реч, които провежда със студенти.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..