Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Владислав Миланов: С думи се убиваме всеки ден. В основата на физическата агресия стои речевата

| Интервю
доц. Владислав Миланов
Снимка: БГНЕС

Живеем във все по-агресивно общество. Речевата агресия става все по-настъпателна и като туморно образувание се разраства в публичната реч. С думи се убиваме всеки ден.

Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Владислав Миланов, езиковед, университетски преподавател и изследовател на политическата реч.

Публичните лица, политиците, трябва да се научат, че българският език им дава възможности да сразят опонента си, без да го обиждат, заяви той, като открои липсата на усет и уважение към езика и посочи, че "обидата е ниският регистър".

"През последните години регистърът на обидата е толкова широк и всеобхватен. Ако след Освобождението например политиците са се обиждали като са се сравнявали с животни, с растения, то днес обидата е разположена в много широк регистър – обиди на сексуална основа, нецензурни, вулгарни думи от трибуната на Народното събрание, обиди на етническа характеристика, на физически характеристики. Това създава усещането, че обиждащите не съзнават границите."

Социалните мрежи имат основание да представят хората в тяхното разнообразие и различно мислене, емоциите се преплитат, а политическите пристрастия надделяват, отбеляза доц. Миланов. По думите му социалните мрежи са отдушник на речеви изяви, но при официалното, представително общуване не може да е така.

Според него "големият проблем е, че зад тази цинична реч много често стои цинично мислене".

Всички претендираме, че живеем във все по-свободно общество. Защо тогава се шири тази речева агресия, попита още преподавателят.

В основата на физическата агресия първо стои речевата агресия, смята доц. Владислав Миланов.

"Не осъзнаваме колко тънка е разликата между физическата и речевата агресия."

Той обърна внимание върху сложния по думите му феномен "много културни хора" да отприщват енергия през употребата на обидни думи.

"Думите, които сме записали през последните три години, са не просто обидни. Показват много бедна мисъл", подчерта той относно академичните наблюдения върху политическата реч, които провежда със студенти.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00