В България ваучерите за храна са широко разпространена социална придобивка сред работодатели и служители. Сравнително малко хора са запознати, че ваучерите могат да се предоставят по две различни наредби - Наредба 7 от 7.07.2023г. и Наредба 11 от 21.12.2005г. И в двата случая основното предимство е, че ваучерите са освободени от данъци и такси, което спестява средства и за работодатели, и за работещите.
Ваучерите по наредба 7 са достъпни за всички фирми в страната. Вторият тип ваучери за храна - по наредба 11, могат да се предоставят само на част от работещите. В статията ще разгледаме спецификите на законодателната рамка, за да можете да прецените дали тази социална придобивка е достъпна за вашия бизнес.
Ваучерите за храна по Наредба 11 могат да се предоставят на работещите в предприятия със специфичен характер и организация на труда. Те заместват храните и напитките, които работодателят е длъжен да осигури по закон. Наредбата регламентира задължителното предоставяне на безплатна храна и/или добавки към нея за работещите в такива предприятия.
Има много условия, при които едно предприятие може да се счита за фирма със специфичен характер и организация на труда и работещите в него да имат право на безплатна храна или добавки към нея. Сред най-честите случаи са:
● Работа с продължителност на работния ден от 12 часа;
● Полагане на нощен труд между 22:00 ч. и 06:00 ч. сутринта;
● Работа при среднодневни температури под +10 °C и над +30 °C за повече от половината работно време;
● Липса на заведения за хранене в близост до отдалечените обекти;
● Работа под земята;
● Контакт с биологични агенти в клинични лаборатории;
● Работа с вредни вещества, надвишаващи определени норми, както и при изложение на високи нива на шум, прах или вибрации;
● Работещи в сектори, свързани с производство и пренос на електрическа или топлинна енергия.
За пълния списък със условия можете да се запознаете в Наредба 11.
Докато ваучерите по наредба 7 се предоставят на всички служители в равен размер, ваучери за храна по наредба 11 могат да получават само служителите, които работят при специфични условия. Например, администрацията в завод или лаборатория, която работи със стандартно работно време и условия, няма право на придобивката. Размерът на ваучерите няма ограничение с държавна квота или сходни рестрикции. Има единствено минимум, регламентиран в наредбата - 2 лева на работен ден за храна, или 1 лев на смяна за ободряващи напитки.
Липсата на максимална сума дава възможност на работодателите да бъдат по-гъвкави и да стимулират служителите в зависимост от техните нужди. Предоставянето на ваучери дава възможност на служителите сами да изберат откъде да си купят необходимите стоки и напитки от широката мрежа магазини и ресторанти, които приемат този начин на плащане.
Ваучерите за храна и по двете наредби са доказан метод за мотивация на персонала и често са социална придобивка, която служителите очакват да получават. Предоставянето им прави работодателите по-атрактивни за нови служители и също така им помага да задържат хората, които вече работят при тях.
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..