Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Атанас Куртев издаде свои текстологични обработки на клавирни пиеси

Известният пианист и педагог дарява изданието на желаещите

Проф. Атанас Куртев
"Тайните предимства на зоналното и процесуалното музициране" е наречен сборникът, който уважаваният пианист и педагог проф. Атанас Куртев подготви и издаде като учебно пособие за всички негови млади колеги, които биха искали да усъвършенстват творческите си способности. Той предлага свои текстологични разработки, които стимулират стилистичната ориентация при изпълнението на клавирни творби от 32-ма композитори - от Шуберт и Шуман, през Барток и Берг, до Пипков и Ненов. 

Проф. д-р Атанас Куртев произхожда от фамилия с богати музикални традиции. Първият му преподавател по пиано е Саша Ламбрева-Куртева. Висшето си музикално образование започва през 1964 г. в Държавната музикална академия - София, в класа на Лили Атанасова. Последователно завършва с отличие Петербургската консерватория „Римски-Корсаков" в класа на Павел Серебряков и Брюкселската консерватория "Кралица Елизабет" в класа на Едуардо дел Пуейо. По-късно специализира в Унгария при Дьорд Шебьок и Пал Кадоша и във Франция при Ивон Лефебюр. Защитава докторат по проблемите на ритъма и агогиката при интерпретацията на клавирното творчество на Скрябин. От 1977 г. работи като редовен преподавател по пиано в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Става професор през 1995 г. Изнасял е концерти в над 20 европейски страни, в Средна и Южна Азия, в Африка и Далечния изток.

Паралелно с концертната си дейност проф. Куртев се занимава с активна просветителска, научно-изследователска и текстологична работа, подготвяйки за печат няколко нотни издания, книги, множество статии, рецензии и научни студии. Той е инициатор за учредяване на Музикално общество „Фредерик Шопен“ в България и негов председател (1997- 2010).  Съучредител е на музикалните дружества "Франц Шуберт" и "Рихард Вагнер". През 2010-2012 г. по негова лична инициатива в България се създават музикални сдружения "Сергей Рахманинов“ и „Александър Скрябин“.

Новото издание проф. Куртев смята да дарява по време на конкурсите, в които е жури, и на майсторските класове, които продължава да дава редовно. Подробности за разработките той разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте го в звуковия файл.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30