Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Костадин Нушев: От 30 години са опитите обучението по религия да влезе в училище

2
Доц. д-р Костадин Нушев
Снимка: Станислава Пирчева

"Министерството на образоването и науката вече одобри като възможност да се преподава религия и имаме нови учебници, които са съгласувани с министъра на образованието, но и чрез участието и подкрепата на Българската православна църква, за "Нощен Хоризонт" доц. д-р Костадин Нушев в началото на новата църковна година.

Обучението по религия вече е част от учебната програма в българските училища. Пилотният брой на учебникът по религия за 10 клас вече е одобрен от МОН, заедно с този за 12 клас.

"Това е един проект, който през 2019 година, четири години поетапно бяха подготвени учебниците по религия от първи до 12 клас. Имаме вече одобрени от МОН учебници.

До сега религия се преподаваше от 1997 г. като свободно-избираем предмет. Но нямаше цялостно разработена и одобрена програма. Нещо, за което се говореше последните 30 десетилетия. Религиозното образование е премахнато от 1947 г.

Сега новите учебниците са изготвени с много добри илюстрирани и отговорят на всички изисквания за съвременен учебник. Ние се надяваме на децата да им е интересно и да се породи желание, стремеж и да има повече групи засега като форма на СИП или допълнителен модул в програмата.

Но постепенно с нарастването на броя и на обучени учители по този предмет, има няколко стотин учители по религия, те с желание да се посветят на тази мисия да преподават на децата християнските и духовните ценности, каза още за "Нощен Хоризонт" доц. д-р Костадин Нушев.
Доц. д-р Костадин Нушев - вдясно
Доц. д-р Костадин Нушев - вдясно

От 2010 година доц. Нушев e хабилитиран преподавател по Нравствено богословие в Богословския факултет, след успешно издържан конкурс за доцент, е назначен към Катедрата по “Систематическо бигисловие”. Той е завършил богословие и културология в Софийския университет през 1996 година, от 1997 година е редовен докторант в Богословския факултет и хоноруван асистент по Нравствено богословие.

Доц д-р Костадин Нушев е бил ръководител катедра „Практическо богословие (2018-2021), преподавател в Катедра теология на Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“ (2017-2020) и в други академични и образователни институции. Член на управителния съвет на „Центъра за изследване на катехизичното и религиозното обучение“ към Богословския факултет, на УС на Център за проучване на нови религиозни движения (2005-2011), на секция „Богословски науки“ към Съюза на учените в България (от 2008 г.) и на академичното сдружение „Български форум за междурелигиозен диалог и сътрудничество“. Редактор и член на редколегията на научни и богословски периодични издания – годишното научно издание „Български форум за междурелигиозен диалог“ (2019 г.), годишника „Хармония в различията“ (от 2022 г.) и на месечното църковно- богословско списание „Светодавец“(от 2020).

Доц. Д-р Костадин Нушев е автор на уроците по Християнска етика в учебниците по Религия: Християнство -Православие за 6,7 и 10 клас на Светия Синод на Българската православна църква, одобрени от МОН за преподаване на предмета Религия в българската образователна система. Той е член на Централната етична комисия по трансплантация към министерството на здравеопазването (от 2011 год.), експерт към Културно-просветния отдел на

Светия Синод на Българската православна църква (2014-2023), член на Комисията по журналистическа етика на Съюза на Българските журналисти (СБЖ) от 2021 година, сценарист на документалната поредица „Домът на вярата“ на БНТ, коментатор на Празничното богослужение от ПКХП “Св .Александър Невски“ по БНТ1 и на предаването „Неделна Литургия“ по БНТ2 от 2015 година.

Станислава Пирчева и  Костадин Нушев
Станислава Пирчева и Костадин Нушев

Доц. Нушев поясни още, че в уроците по религия се дава възможност да се открият връзките с българската литература - тоест кои наши писатели и поети имат библейски мотиви в своето творчество, а самият той разработва това в програмата.

Така има урок в учебника за 10 клас - "Библейски мотиви в българската литература". Това е т.нар. междупредметна връзка. Така учениците разбират, че Вазов и Стоян Михайловски имат и религиозна поезия. 

По този начин се разширяват познанията на учениците за българските автори и българската литература, изтъкна още доц. Нушев.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13