Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел и цялата еврейската общност отбелязват Рош Ашана

Снимка: Искра и Феня Декало

В Израел на празници не поздравяват със „За много години“, както у нас, а казват: „До 120 години“. Затова на Нова година се подарява нар, за който твърдят, че има 120 зрънца.

Днес, събота, в Израел и за еврейската общност в цял свят е  Рош Ашана ( начало на годината). Настъпва 5 784 -та година от сътворението на Света. 

Провежда се финалният кръг на конкурса за нарове, които в еврейската култура символизират благословия, селскостопанско изобилие, красота и мъдрост. Какви са правилата, по които трябва да са избира нар, за "Закуска на тревата" разказа най-младата участничка в журито Нир Голд: 

"Най-напред оглеждаме короната на плода. Не случайно използвам тази дума. Точно от тези израстъци на нара цар Соломоне заимствал идеята за своята корона. Нещо повече - монарсите в едната си ръка държат жезъл а в другата нещо како топка. Това е нар, но излят от злато.


След това преглеждаме повърхността на нара. Може ако е поливан прекалено много да се напука, а това в конкурса (а и когато си избирате плод на пазара) е минус. Узрелият добре нар е по- мек, но трябва да се огледа добре да не е започнал да гние и от това да е мекостта. Много е важно зърната да са еднакви. Добре е да са червени, но вече има сортове, които и узрели са много бледо розови. 

На вкус избрахме сладки, но с лек тръпчив привкус. От тях са прави много добър сок. За салата се предпочитат по- киселите сортове, а има хора които държат на съвсем сладките нарове. Да се внимава при ядене, защото петната от нар почти не могат да се изперат. 

През древността са боядисвали тъкани: със зърната - в тъмно червено, а с кората- в кафяво. Има практика и да се сушат нарове и се използват в рецепти за лечебни чайове. Според народното поверие, който има три зрънца нар в портфейла си, никога няма да му липсват пари. 

По време на конкурса правеше впечатление, че никой от журито не плюеше костилките. 

"В костилките от нар съдържат много витамини. Никой от моите познати не ги плюе. Може да съм по-млада от другите в журито, но съм расла сред нарова плантация. А и как бихте яли например салата с нарови зърна и непрекъснато да плюете!? Тя минава за много пикантна. Лично аз я правя с една маруля или китайско зеле. Нарязват се на ситно заедно с магданоза. Сварените бяло пилешко месо и две яйца се нарязват ситно на кубчета. Всичко се смесва и се подправя с по две лъжици зехтин и изцеден лимон, сол и черен пипер на вкус. Щедро са поръсват със зърна от нар.  

Да ви е сладко и да е честита Новата година на всички, които я празнува, каза още Нир Голд.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38