Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

4
Д-р Симеон Маджаров
Снимка: Мая Данчева

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец. 

Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от грижите и работната среда, да ни накарат да погледнем по-леко на проблемите. 

Лекарите дори препоръчват, хора с определени заболявания да си вземат домашен любимец, а психолозите казват, че е добре децата да растат заедно с домашни животни. 

Да имаш домашен любимец обаче, изисква време и определено средства, както и компетентност по отношение на неговите нужди, неговото здраве и възпитание. Това е необходимо, за да се чувствате добре заедно, да прекарвате времето пълноценно с едно добре социализирано домашно животно.

"Човек като опита колко е хубаво да имаш домашен любимец и продължава да взема все повече в дома си, защото те дават много емоции и веднъж като станеш стопанин на домашен любимец много рядко спираш да с такъв в някакъв етап от живота си, каза за "Нощен Хоризонт" д-р Симеон Маджаров, ветеринарен лекар. 

В помощ на стопаните на кучета и котки, той издава няколко наръчника със съвети за тяхното отглеждане. 

В тях д-р Симеон Маджаров обяснява езика на домашните животни, чрез който те съобщават за състояния на страх, тревога, глад, дискомфорт, различни заболявания. В наръчниците се съдържат и инструкции при спешни състояния, каквито могат да възникнат, независимо от добрите грижи.


"Животните понякога доста често могат да бъдат непредвидими като поведение и реакция, тъй като те не са диви животни, но всеки път не можем да разчетем сигналите им, те се притесняват, могат да се стресират, което може да доведе до различни ситуации, отделно от това те не могат да говорят, което усложнява още повече нашата работа, допълни младият ветеринарен лекар.

Той е избрал професията ветеринарен лекар, не само защото обича животните, а защото смята, че ще работи предимно с животните, а се оказва, че в много случаи работи повече с техните стопани.

"Имал съм пациенти като малки морски свинчета, зайчета, които са няколко грама тежки, а най-големите ми пациенти са били крави, свине, друг вид добитък. Написал съм няколко наръчници за отглеждане на домашни животни и реакция при спешна ситуация.

Огромна е отговорността за вземането на домашен любимец, човек трябва да се информира предварително и внимателно да подбере подходящия за себе си домашен любимец, било то котка или куче, защото си има своите специфики и също да се запознае с необходимите ежедневни и медицински грижи за този домашен любимец, посъветва още д-р Маджаров.

Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец, поясни той.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09