Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фани Цуракова: Описвам това, което някога е било, в съчетание с това, което чувствам сега

Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
Снимка: Мая Данчева

"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова.

"Излет в спомена" е новата книга на д-р Фани Цуракова с литературни пътеписи. В сборника са събрани текстове, описващи места от известни литературни произведения или свързани с популярни автори. 

Д-р Цуракова е психиатър в болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ и автор на романи и детски книги. По-характерен за нейното творчество е криминалният жанр. 

"Така изкушението творецът да види естеистичната форма на нещата, да бъдат обобщени, различава писателя от обикновения турист. Така и аз с мои пътешествия, дири по време на командировка, написах част от книгите си. 

Размисълът за мястото, което е описано, за автора, за героя, това е общото в моя сборник от 22 пътеписа - "Излет в спомена".

Така и за книгата "Алиса в страната на чудесата", авторът на книгата има синдром, известен като Синдрома на Алиса. Така че, Алиса съм я видяла в болницата, която работи, и на мястото, в което е работил нейният автор - в Оксфорд, поясни още д-р Цуракова.

"Описвам моите преживявания, когато стъпвам на това място, асоциации със своя живот, със своето минало и с това, което е било някога в това произведение и което е сега. 

Така е и с войната в Украйна сега, идеята, че никога няма да има война, но очевидно е, че спиралата на масовото човешко поведение ни застига, каза д-р Цуракова.

"Предварителните планове за едно произведение, биха оставили текстът доста сух. Всеки образ носи в себе си в миналото, не може да бъде по-друг начин, "Времето е в нас и ние сме във времето", казва Апостолът, допълни още д-р Цуракова.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28