"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова.
"Излет в спомена" е новата книга на д-р Фани Цуракова с литературни пътеписи. В сборника са събрани текстове, описващи места от известни литературни произведения или свързани с популярни автори.
Д-р Цуракова е психиатър в болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ и автор на романи и детски книги. По-характерен за нейното творчество е криминалният жанр.
"Така изкушението творецът да види естеистичната форма на нещата, да бъдат обобщени, различава писателя от обикновения турист. Така и аз с мои пътешествия, дири по време на командировка, написах част от книгите си.
Размисълът за мястото, което е описано, за автора, за героя, това е общото в моя сборник от 22 пътеписа - "Излет в спомена".
Така и за книгата "Алиса в страната на чудесата", авторът на книгата има синдром, известен като Синдрома на Алиса. Така че, Алиса съм я видяла в болницата, която работи, и на мястото, в което е работил нейният автор - в Оксфорд, поясни още д-р Цуракова.
"Описвам моите преживявания, когато стъпвам на това място, асоциации със своя живот, със своето минало и с това, което е било някога в това произведение и което е сега.
Така е и с войната в Украйна сега, идеята, че никога няма да има война, но очевидно е, че спиралата на масовото човешко поведение ни застига, каза д-р Цуракова.
"Предварителните планове за едно произведение, биха оставили текстът доста сух. Всеки образ носи в себе си в миналото, не може да бъде по-друг начин, "Времето е в нас и ние сме във времето", казва Апостолът, допълни още д-р Цуракова.
Още по темата в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...