Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личен лекар: Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява

Какви са ползите от електронните бележки за отсъствия на учениците?

Пламена Николова, НМД: България е уникална държава на бележките. Не се гарантира, че няма да има злоупотреби

Снимка: БГНЕС

Близо 40 000 са издадените от лекари електронни извинителни бележки за отсъствия на ученици през първите две седмици от началото на учебната година. Средно на ден се генерират над 5000 бележки. Това показват данните за гратисния период, в който отсъствия се извиняваха и с документ на хартия. От 1 октомври бележките са само в електронен формат.

"Не виждам какъв е смисълът. Детето като се разболее, пак го водиш на преглед, на лекар. Дали хартиена или електронна – посещаваш лекарския кабинет, когато детето ти е болно", коментира майка на две деца от Ямбол.

"С електронните бележки контролът ще бъде много по-голям", смята друг жител на града.

Директорите на ловешки училища потвърждават, че системата работи и изразяват очакване да се прекратят злоупотребите с бележки, особено при по-големите ученици.

Системата извинява отсъствията автоматично, което улеснява класните ръководители.

Крайно време беше тези извинителни медицински бележки да бъдат направени в този електронен вариант, изтъква Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч. Няма проблем с обработката на електронните бележки, допълва той. По думите му "хартиената бележка може и да се загуби".

Снимка: БГНЕС

Съмненията в началото бяха дали учителите ще могат да виждат всичко, което пускаме, отбелязва д-р Велислав Тодоров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Ловеч.

"На практика няма нищо невъзможно. Но издаването на ученическа бележка си е официален документ. Не би трябвало да се допуска", коментира д-р Тодоров, запитан ще има ли практика електронни бележки да се издават след молба по телефона.

Самата бележка не може да се издава със задна дата, но в нея може да се опише, че детето е болно например от два дни и следва да се извинят отсъствията му със задна дата, уточнява общопрактикуващият лекар.

"Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява. Болните деца са си болни деца, документите са си документи."

Есенните вируси са си в ход, но няма нищо страшно и невиждано, декларира д-р Тодоров относно отсъствията на учениците.

Министерствата гарантират, че училището вижда само името на детето и броя на дните с отсъствия, без чувствителната медицинска информация, казва Пламена Николова от Националната мрежа за децата.

"Може би част от пациентите – родителите и децата предполагат, че ще звънят на личния лекар, ще се генерира амбулаторен лист без преглед и той ще отива директно в училището. От гледна точка на училището това наистина е голямо облекчение. Но не виждам смислена промяна как се гарантира нещо относно т.нар. злоупотреби. Винаги са се генерирали фалшиви бележки."

Родителят и сега получава по електронен път съобщение за отсъствията на детето, подчертава още тя.

"Големият въпрос е доколко изобщо има смисъл от тези бележки. България е уникална държава на бележките и администрацията. В другите държави не се практикува такова натоварване - както на здравната система, така и на администрацията на училището. Когато детето има банален здравословен проблем за няколко дни, училището комуникира с родителя. Няма такова свръхнатоварване на доболничната помощ за всяко вирусно състояние, температура, хрема или неразположение да се посещава лекар непременно – то до голяма степен е излишно", коментира Николова в предаването "Хоризонт до обед".

По думите ѝ "като общество трябва да си зададем въпроса имаме ли нужда от тези бележки, те добавят ли някаква стойност".

Детайли по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28