Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превантивно-информационният център е към община Русе

Психолози и психиатри помагат на семейства на зависими

Снимка: Pixabay

Група за работа със семейства, чиито деца вече са опитвали наркотични вещества или са стигнали до зависимост, започва работа в Русе.

Идеята е на Превантивно-информационния център към Общината в партньорство с д-р Станислав Иванов, началник на отделението по зависимости в психодиспансера на града. 

Програмата е одобрена от Министерството на здравеопазването и е първата по рода си в страната и услугата е безплатна за семействата. 

Често заради една цигара марихуана родителите са склонни да нарекат детето си "наркоман", да го упрекват и да се срамуват от него и най-вече да мълчат. Стигмата по отношение на хората, които употребяват наркотични и психотропни вещества, става все по-силна. 

Точно това искат да преодолеят психолозите и психиатрите в Русе. Те събират родители на срещи - общи, индивидуални, на живо или виртуални, с лицата си или анонимни, но с идеята да се помогне.

През миналия ноември е сформирана първата група.

"Тези срещи са, за да решат хората как да продължат живота си. Вече имаме първата победа - младеж, който е чист, благодарение на това, че идваше с майка си и получи подкрепата, каза за "Рано в неделя" психологът Десислава Лясова.

Сега новата група ще е насочена към родители, които имат съмнения, че децата им употребяват. Това са тревожните родители, които дори се срамуват от въпросите си, от поведението на детето си, смятат го за личен провал.

"Имаме семейства, които споделят, че детето им 10 пъти постъпва за лечение в психиатрия и няма подобрение, те са обезверените родители, но се търсят решения и се опитваме да им даваме надежда, каза за "Рано в неделя" психиатърът д-р Станислав Иванов.

"При нас родителите си дават съвети, идеи, взаимно се подкрепят. Това работи - при зависимостите най-важно е нещо да се прави, отколкото нищо...

Да се говори, да се изслушват младите хора, правят се планове, стратегии, говори се не по темата, която ги е довела при лекаря, в центъра, а за други неща, често не постигаме желания ефект, но пак не се отказваме... Работим групово, индивидуално, важно е да се иска поемане на отговорности, поемане на  ангажименти, сподели още д-р Станислав Иванов.

За никого не е тайна, че от уж безобидните цигари марихуана и балони с райски газ, може лесно да се стигне до сериозните и много скъпи субстанции, които често отнемат и живота, напомнят специалистите. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32