Голяма делегация от България с експерти в областта на политиките за деца, ръководена от социалния министър Иванка Шалапатова, е на работно посещение в Лисабон. Целта на визитата е запознаване с добрите практики на Португалия при прилагането на различни мерки от така наречената Европейска гаранция за детето – инициативата на Европейската комисия за осигуряване на най-уязвимите деца в Европейския съюз достъп до здравеопазване, детски грижи и образование, приемливо жилище, подходящо хранене.
Една от много чувствителните теми е детската бедност. Надеждата е всеки да се замисли по какъв начин ние като общество можем да постигнем целта в страната ни да няма човек, който да живее под линията на бедността – нито дете, нито възрастен. По последни данни за 2022 година, обаче, над една четвърт или близо 26 процента от българските деца на възраст от 0 до 17 години са изложени на риск от бедност. Статистика, която не може да остави никого безразличен. И всяка ефективна практика за промяна към по-добро, която може да се приложи, е добре дошла. Приоритет за страната ни във връзка с Европейската гаранция за детето е намаляването с близо 197 000 на броя на децата в риск от бедност или социално изключване до 2030 година. Затова и не е просто комплимент към домакините от страна на българската делегация, че примерът на Португалия е изключително ценен за нас. Делът на децата, застрашени от бедност, в Португалия е намалял от 31 на 22 на сто след прилагането на социална реформа. Ключовият аспект от промените е създаването на съвместна база данни между социалното министерство и приходната агенция в Португалия. Така държавата знае поименно кои са децата в риск от бедност. Социалният министър Иванка Шалапатова смята, че португалският опит е напълно приложим у нас. Още повече, че тя и екипът ѝ са си поставили амбициозни задачи за реформирането на социалното подпомагане и в България.
Предвижда се създаване на информационна система за уязвимите семейства у нас, обсъжда се промяна на социалното подпомагане.
Първият извод е – да бъдем изключително целенасочени, а вторият – да се прекрати дублирането на финансиране – по думите на португалския социален министър Ана Мендеш Годиньо и опитът на страната ѝ назад във времето сочи, че едно семейство се подпомага по различни линии, но никой не наблюдава кумулативния ефект, така че то да излезе реално от уязвимостта, зависимостта. И още – по време на посещението на делегацията ни в Португалия са посетени места с предлагане на различен тип грижа за децата. И се оказва, че нито битовите условия са нещо специално, нито персоналът е високо специализиран, но пък добрите резултати са налице.
Докато в България нерядко се получава нещо като „развален телефон“ по пътя на отговорността на различни хора по веригата при предоставянето на различни услуги и за деца, и за възрастни. А иначе, португалската страна също може да попие от българския опит, стана ясно по време на визитата на нашата делегация – например в областта на деинституционализацията на децата, която в България вече е на финалната права.
Важно е институциите да работят заедно, но не толкова на чисто институционално, колкото на човешко ниво. И на теория, и на практика, обществото и държавата трябва да се съгласят, че по-важно от децата няма.
Репортаж на Мария Костова в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Пресцентър на МТСП
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..