Людмила Борисова е един от дигиталните будители, които откриват пред своите третокласници от Аксаково тайните на аналоговия свят, а и на дигиталния.
"Това са деца, които са силно технологични. Вместо да се противопоставяме на технологиите, би било добре да ги привлечем като помощник за образователния процес", казва тя. И още:
"Децата искат да бъдат чути, да покажат различните си умения и способности, а не да са в един капъл.Те харесват да им бъде дадена думата, да им се покаже, че някой ги слуша, че някой се интересува от тяхното мнение".
Точно заради тази практиката си на преподаване тази година Людмила Борисова спечели наградата на БАЙТ за прилагане на технологични иновации в образованието. Но наред със запознаването с технологиите учителката от Средното училище "Св. Климент Охридски" в Аксаково вярва, че дигиталните технологии трябва да се разкриват на малките постепенно и в контролирана среда. Затова не е изненада и по-консервативната й позиция дали да се използва изкуственият интелект в училище. "Технологията работи, но човешкият фактор винаги ще бъде водещият", категорична е Борисова.
В същото е убеден и Доброслав Димитров от Българската асоциация на софтуерните компании. Като специалист по темата за изкуствения интелект, той и негови партньори вече правят лекции за това как да използват изкуствения интелект като популярната система ChatGPT в училищата. По думите му когато покажеш на учителите практичността и как се случва всичко, те реагират много добре, имат интерес и желание да го пробват. Според него учителската професия ще е една от последните, които ще е заплашена. Учителите са истинските ментори, които събуждат интереса на децата, категоричен е той. Димитров смята, че частните уроци си отиват, защото ChatGPT може да обясни всеки един урок. Според него това е начин да бъде предоставено еднакво ниво на образование навсякъде.
Началният учител от Аксаково Людмила Борисова не се притеснява за бъдещето на работата си. Според нея изкуственият интелект няма да измести хората.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..