Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: Не очаквам големи промени в местните данъци за 2024 г.

"Очакваме и изискваме централните администрации да работят с интензитета на местните администрации", каза изпълнителният директор на НСОРБ

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: БГНЕС

"Шарените политически групи в общинските съвети не са новост за местната власт. Работим с доста разнообразни политически групи в общинските съвети и въпреки това няма нито една община без приет бюджет или без взети важни решения за нейното развитие". Това коментира пред БНР Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България. 

"На местно ниво много по-лесно се намира консенсус в работата на общинските съвети. Хората ги познават и там много по-трудно може да се привеждат национални аргументи защо няма да се гласува едно или друго решение. Няма да е лесно, но това не е задача, с която вече не сме се справяли. В настоящия мандат, който започва, ще има 255 различни политически групи в общинските съвети. Това не ни обезкуражава. Напротив - мотивира ни, мотивира и общините да работят интензивно", обясни тя. 

По думите й първите задачи пред новите общински ръководства са структурирането на общинските съвети, установяване на взаимодействие с кметските екипи, започване на работа по общинските бюджети за 2024 г. и реална работа по проектите с европейско финансиране. 

Местните данъци се променят до края на настоящата година, уточни Георгиева и добави, че в година на местни избори не остава време да бъдат проведени обществените обсъждания. В този смисъл тя не очаква да има големи промени в местните данъци за 2024 г. 

На първи тур на изборите са избрани 174 кметове, като от тях има 15 нови, посочи Силвия Георгиева. Тя добави, че всичките ще започнат работа веднага: 

"Проблемите на хората са ежедневни и чакат кмета на вратата. Общините не са спрели да работя и в предизборната кампания". 

По-голямата част от общините успяват да се справят и финансират ежедневните задачи с наличните си бюджети, отчете още директорът на НСОРБ. По думите й обаче не достигат средства за започване на нови големи проекти: 

"През изминалия мандат на местната власт не се започнаха почти никакви проекти с европейско финансиране"

Според нея сега общините ще работят много интензивно по реалните инвестиции както от Плана за възстановяване, така и от другите програми с европейско финансиране. 

"Проектите са подготвени, подадени и голяма част вече са одобрени. Предстои след Нова година да бъдат сключени договорите по тези проекти и да започне интензивна работа по реализацията им. Това е огромен проблем от работа, който трябва да бъде свършен от администрациите, те са достатъчно опитни. Но имаме нужда от по-интензивна и засилена работа от централните администрации, които управляват тези проекти. От страна на общините работата е свършена, проектите са подготвени. Очакваме по-интензивно, отговорно и ежедневно да получаваме указания, подписване на договори и съгласуване на документациите за обществени поръчки".

Очакваме и изискваме централните администрации да работят с интензитета на местните администрации, подчерта Силвия Георгиева. Тя призова да се съхранява и поддържа експертния капацитет и да не се подменя толкова често. 

Другата ни важна задача е да преминем към изчисляване на такса "Битови отпадъци" на количество, отбеляза изпълнителният директор на НСОРБ. По думите й общините вече се готвят за това. Новият метод ще влезе в сила от 1 януари 2025 г. Това означава не само, че гражданите ще плащат толкова, колкото изхвърлят, но и че през 2024 г. общинските ръководства много интензивно ще работят за масовото навлизане на разделното събиране на отпадъци на територията на всяка община, обясни тя. Според нея ключовата задача в този процес е разделното събиране при източника. "Не чакаме крайната дата, доста общини вече работят по това", каза Георгиева. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Днес Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" . В дискусията ще участва представител на Светия синод. Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да..

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41