Нидерландия е сполетяна от политическо земетресение, което голяма част от хората не очакваха.
С тази констатация започна коментара си пред БНР журналистката и преводачка, бивш редактор в Радио България - Христина Карагеоргиева, която живее в Нидерландия.
Тя подчерта, че през последните седмици Герт Вилдерс е успял да мобилизира електорати, прелели се при него от всички партии, "но най-вече от друга партия с протестен характер - тази на фермерите".
Според нея това е протестен вот:
"Наказателен вот за партиите от последното правителство, комбиниран с грешката, която допусна проевропейската партия на Марк Рюте - заради тежката жилищна криза да постави миграцията толко високо на дневен ред, че да нормализира в обществото типичната за Вилдерс реториката".
Христина Карагеоргиева подчерта, че в нощта след изборите Вилдерс се е поколебал "да говори за премиерство" заради това, че преговорите с останалите партии ще бъдат много сложни:
"Ако погледнем какви са му възможностите. Може да търси подкрепа от Партията на фермерите, която вече обяви готовност за разговори. И при новата партия "Нов социален договор", която се роди от християндемократите, като проява на недоволство срещу управлението на Рюте, покрай аферата с детските добавки, довела до оставката на предишното му правителство. Мнозинство обаче не е възможно без партията на Марк Рюте, която досега говори с недомлъвки. Вратата за Вилдерс не е затворена, но не е и отворена".
По думите ѝ заявката на Ханс Тимерманс, че ще бъде в опозиция, означава, че и той вижда като най-вероятно бъдещото правителство на Нидерландия да е дясноцентристко.
"Ако Вилдерс не може да формира правителство, може да се наложи на Тимерманс или дори на наследницата на Рюте - Дилан Йешилгьоз - да трябва да направят правителство на малцинството. Много са въпросителните в момента".
Във връзка с очакванията на България да получи "да" от Нидерландия за приемане в Шенген, Карагеоргиева посочи, че проблемът е, че след изборите на 22 ноември страната е много по-фокусирана в себе си, което означава, че "България няма да им е на дневен ред изобщо":
"Новата тема в нидерланската политика, поставена от Вилдерс, затваряне на границите за мигранти, само намалява шансовете ни. Евентуално правителство на Вилдерс би било катастрофа за проевропейската линия на Нидерландия".
Интервюто на Снежана Иванова с Христина Карагеоргиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...