Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Манолов: Техническото развитие няма как да изпревари човека

Готови ли са хората и трудовият пазар за изкуствения интелект?

Човешкият мозък е най-сложният компютър, създаван досега, и изкуственият интелект още не може да се доближи до него

| Репортаж
Снимка: Pixabay

След пандемията Covid-19, когато масово хората си останаха вкъщи, технологиите станаха по-видими и много по-често използвани в ежедневната работа. Изкуственият интелект завладява все по-широки територии, алгоритмите правят подбор на персонал – назначават и уволняват работници. Дори представителите на специфични професии като тази на хирурзите или адвокатите са застрашени от това технологиите да ги "заместят" в обозримото бъдеще. 64 професии ще изчезнат само заради ерата на безпилотните превозни средства. Всичко това рано или късно ще окаже влияние на всички отрасли, на всички икономики.

Готови ли са хората за изкуствения интелект и по-специално за света на труда след революцията на технологиите – това е основната тема на разговор в международната конференция, която се провежда в София с домакин Конфедерация на труда "Подкрепа".

За първи път терминът изкуствени неврони се появява през 1943-а година, а понятието "изкуствен интелект" е дефинирано през 1956 година. Тоест ако направим съпоставка с човешката възраст, той е само на 67 години, в активна възраст и продължава да се развива.

Кой, ако не синдикалистите, трябва да са най-разтревожени от предизвикателствата и опасностите, които крие въздействието на изкуствения интелект върху работното място? Не е изненада, че именно Конфедерация на труда "Подкрепа" е домакин на провеждащия се в София тридневен форум в рамките на годишната Генерална асамблея на Европейския работнически център EZA, озаглавен "Приоритети на Европейския социален диалог – готови за изкуствения интелект: светът на труда и настъпващите радикални промени".

Едно е ясно – изкуственият интелект е свързан с възможности, но той крие много рискове, включително за правата на хората и за неприкосновеността на личния живот. Президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов е убеден, че техническото развитие няма как да изпревари човека.

"Не съм съгласен нещото, което се постига с помощта на техника, да се нарича интелект. Интелект има само човекът".

Според него каквато и да е машината, в нея няма как да има чувствата, емоциите и стремежа на човека.

В общото съзнание на хората някаква идея за изкуствения интелект идва най-вече от научно-фантастични филми и от реклами, където се показват възможностите му, без да се обяснява неговата същност. Затова битуват различни нагласи какво е изкуствен интелект и какво той може. Има различни дефиниции какво е той, те са сходни.

Изкуственият интелект все още не може да мисли като нас, но може да действа като нас, при това той изпълнява операциите, които ние бихме могли да извършваме, многократно по-бързо, коментира професор Димитър Велев от факултета по информационни технологии и комуникации в УНСС.

Например, добър хирург успява да направи в практиката си между 30 и 50 000 операции, а изкуственият интелект може да достигне до 5 милиона. Така или иначе, темата изкуствен интелект и работни места е много сложна. По различни проучвания до 2030-а година ще бъдат изгубени позициите на между 300 и 800 милиона души – това са 10 процента от населението на планетата. Идва естественият въпрос - какво ще стане с тези хора, които ще освободят местата? И формалният отговор, че трябва да се обучат и да преминат в друга професия, е само добро пожелание, защото, къде да отидат, след като масово броят на заетите намалява.

Засега остава утешението, че изкуственият интелект не е съвършен, все още не може да замени лесно професии, свързани със специфични ръчни манипулации и операции, например зъбен техник, както и дейности, свързани със съзидателност, нови, гениални идеи, създаване на шедьоври, социална чувствителност, емоции. Затова не са празни приказки, че новата работна сила трябва да притежава различни умения. На първо място - да притежава разбиране какво е изкуствен интелект, как се изпълняват алгоритмите, какво можем да очакваме от него, да имат така наречената социална интелигентност и умения за общуване с хората. Човешкият мозък е най-сложният компютър, създаван досега, и изкуственият интелект още не може да се доближи до него.

Изпълнителният директор на Европейската фондация в Дъблин за подобряване на условията на труд и живот Ивайло Калфин акцентира специално върху необходимостта от защитата на правата на работещите, защото технологиите и използването на изкуствения интелект не трябва да се използват за заобикаляне на трудови права. Което отново връща топката и в полето на синдикатите и социалния диалог с работодателите.

В крайна сметка, искаме или не, трябва да се съобразяваме с изкуствения интелект, но без да забравяме, че основният потенциал на всяка държава, компания, общност, това са хората. Иначе казано - трябва да се намери балансът между етичните аспекти и комерсиалните предимства и изкуственият интелект да бъде много добър помощник на човека.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега?

Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега - тези въпроси постави от ефира на БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика. В предаването "Събота 150" той коментира присъдата на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен за присвояване на евросредства и наложената ѝ..

публикувано на 12.04.25 в 12:21

Американски учени виждат паралели между настоящата ситуация в САЩ и нацистка Германия

Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен случай е на физика Алберт Айнщайн. И до наши дни най-желана дестинация за учените е САЩ, поне допреди около месец, когато тази тенденция изглежда започва да се обръща. Университети в Европа..

публикувано на 12.04.25 в 12:00

Радев: Доставката на F-16 е само началото на политическия ангажимент към ВВС

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по..

публикувано на 12.04.25 в 11:58
Александър Велев

Александър Велев: В Германия сформират управление в условия на цайтнот и цугцванг

Християндемократите и социалдемократите в Германия представиха управленска програма от 144 страници за следващите 4 години. Очаква се в началото на май Бундестагът да одобри новото правителство. Междувременно "Алтернатива за Германия" оглави за първи път рейтинговата класация на федерално ниво. Продължаващата рецесия, усложнената международна..

публикувано на 12.04.25 в 11:37
Президентът на Аржентина Хавиер Милей в Давос - 17 януари 2024

Международни финансови институции осигуряват 42 млрд. долара заем за Аржентина

Аржентина ще получи общо 42 милиарда долара от три международни финансови институции. Споразумението с Международния валутен фонд е за нов заем от 20 милиарда долара, 12 милиарда от тях - незабавно. Световната банка обяви, че ще подкрепи реформите в страната с други 12 милиарда долара. 10 милиарда ще предостави Интерамериканската банка за..

публикувано на 12.04.25 в 11:28

Няма пострадали и жертви от взрива в Атина

Екипите за борба с тероризма все още работят на мястото на експлозията в Атина. Очакват и изявление на организацията, поставила бомбата, за да се изяснят причините за терористичния акт. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Бомбата избухна късно снощи пред офисите на железопътната компания "Гръцки железници"...

публикувано на 12.04.25 в 11:18