Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има сериозна възможност конфликтът в Украйна да се прехвърли от военното в политическото русло, смята дипломатът

Любомир Кючуков за примирието в Газа: Епизод от тежка криза. Трайното решение - създаване на две държави

"Мрачният въпрос е ще бъдат ли най-после достатъчни жертвите, дадени и от двете страни, за да се стигне до решение на палестинския въпрос"

| Интервю
Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Няма победител. И двете страни са заинтересовани от това споразумение, от тази размяна на заложници. Това е позитивен епизод в условията на тежка криза."

Този коментар направи в интервю за БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи, за временното спиране на бойните действия в Ивицата Газа и споразумението за размяна на заложници срещу затворници от двете страни на конфликта.

Големият въпрос е ще се превърне ли това споразумение в нещо повече от епизод. Първото условие е то да издържи и второ, евентуално да бъде развито, посочи той.

Все пак е трудно да се очаква споразумението да прелее в трайно спиране на военните действия, защото на този етап Израел не ревизира крайната си цел – унищожаването на "Хамас", уточни дипломатът.

"При освобождаването на всички израелски заложници няма гаранция, че от страна на Израел ще бъдат спрени военните действия. "Хамас" би разчел подобно развитие на събитията като лишаване от важен ресурс."

По думите му, "мрачният въпрос е ще бъдат ли най-после достатъчни жертвите", дадени и от двете страни, за да се стигне до трайно решение на палестинския въпрос, или след няколко години ще наблюдаваме същото като сега и като досега.

"Трайното решение е разписано преди повече от 70 години – създаване на две държави. Дали ще се постигне това – ключова ще бъде ролята на глобалните играчи. Това в най-голяма степен зависи от САЩ."

Като основен съюзник на Израел САЩ имат най-сериозна възможност да влияят върху хода на събитията в Близкия изток. Те категорично не биха желали войната да прерасне в регионален конфликт, поемат и негативите от обръщането на международното обществено мнение срещу действията на Израел в Газа, поясни Кючуков в предаването "Събота 150".

"Съдбата на Газа след войната тъне в неяснота. Дори Израел да постигне декларираната си цел и унищожи "Хамас" (въпреки че не е ясно какво точно означава да се унищожи "Хамас" в територия с над 2 милиона жители, управлявани от "Хамас" след спечелени избори, където всичко зависи от "Хамас"), то изниква въпросът кой запълва този евентуален политически вакуум."

Огромният проблем, съвсем основателно вече наричан хуманитарна катастрофа е, че цивилните граждани няма къде да отидат, изтъкна дипломатът.

"Това е най-опасното. Те са поставени в ъгъла, в безизходица. Това е най-прекият път към допълнителна радикализация."

Войната в Украйна мина на втори план. В допълнение към резултатите от украинската контраофанзива вече и в Западна Европа, и в САЩ доста активно започва обсъждането - и на експертно и на политическо  ниво, за алтернативен изход от тази война. 20 месеца след нейното начало тя продължава и не сме по-близко до мира, подчерта още Любомир Кючуков. Според него "сега има по-сериозна възможност конфликтът да се прехвърли от военното в политическото русло", а това би означавало спиране на военните действия.

"Това е примирие, но не мирен договор. По-добре една година преговори, отколкото един ден война."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01