13 години след като Маргарита Младенова поставя пиесата на сцената на Малък градски театър в София, сега режисьорът Лео Капон разлиства отново страниците на този текст, за който Господинов казва: "Апокалипсисът не е непременно глобален срив, конници, тръбящи ангели, огън и жупел. По-скоро е минималистичен и ням. Понякога краят на света е нещо много лично и всекидневно."
Когато преди години питат Георги Господинов що за апокалипсис е този в пиесата му и каква е причината да идва точно в 6 вечерта, той отговаря, че става дума за много апокалипсиси, за малки апокалипсиси, за лични апокалипсиси във времето през есента, когато светлината вече си е отишла, а мракът още не е дошъл. Там се простират историите на хората от неговото поколение, истории между деня и нощта, в часа на преход, на отключване.
Защо Лео Капон поглежда към тази пиеса, изследвайки и реакциите младите актьори от пловдивския куклен театър?
"Пиесата е за време, в което съм живял и ми се прииска да разкажа за него на тези млади хора. Това, което ме провокира, е как можем да разкажем историята си единствено ако се скрием зад нещо. Всички, които сме били в това време, го разказваме от друго лице и невинаги казваме истината."
Без пречистването няма как да продължим. Всеки има нужда от своя личен апокалипсис, смята режисьорът.
Велизар Евтимов сподели, че е научил интересни неща, разпитвал е и е гледал филми, за да се потопи в непознато за него време – преди 10 ноември 1989 г.
"На мен не ми е било ясно как сте се редили за опашки за мляко и за хляб. Това е предизвикателство за нас, които не сме живели в това време."
"Самата пиеса няма точка, няма финал. След апокалипсиса идва нов апокалипсис. Всъщност, апокалипсисът е нещо много хубаво", подчертава Елин Стоянова.
В постановката участват още Йордан Стоянов, Евдокия Енчева, Стайко Стайков, Михаела Андонова, Ивелин Николов. Сценографията и куклите са дело на Христина Недева, композитор е Пламен Петков.
Екипът е репетирал в постоянна комуникация с Георги Господинов, който няма да може да присъства на двете премиерни представления днес и утре заради ангажименти в чужбина. Ще гледа обаче спектакъла през януари.
Снимки: Кремена Данева
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..