За първи път Станка Цонкова - Уша ще представи пред публика своите фотографии, създадени през различните ѝ творчески етапи от последните 50 години. Изложбата е ретроспективна и е озаглавена "Наричайте ме Уша". Открива се утре - 12 декември, от 18 часа в Софийска градска художествена галерия. Куратор е Вера Млечевска:
"Опитали сме се да извадим важни периоди от нейното развитие като артист. Първите неща са от 1974 г. Може да видите колко различни са работите и емоциите, които излъчват. Изложбата не изглежда като създадена от един човек, а от няколко души. Станка Цонкова - Уша е художник, който работи с фотографска медия."
"Постарали сме се да проследим целия ми път хронологически, но това не означава само един път във фотографията. Експериментирала съм по различен начин. Това произхожда от самата ми същност", посочи Цонкова пред БНР.
"Започнах да търся най-различни подходи, да търся връзка с други изкуства. Експериментът е бил водещата линия в целия ми живот".
Това търсене се обърна навътре - към мен самата, призна тя в предаването "Хоризонт до обед".
"За мен фотографията е магия. Когато човек усети възможностите, които му дава, просто се превръща в магьосник"
Станка Цонкова – Уша започва с класическа черно-бяла фотография през 1974 г. и преминава всички възможни граници на тази медия.
Творчеството ѝ е отражение на емоционални полети и болезнени падания, лутания, търсене на себе си и „взиране в лицата, зад които се крият приятелите“.
Нейният талант не е останал незабелязан - през 1986 г. е отличена с голямата награда на Фестивала в Роаян, Франция, в раздел Salon International of the Research Photography, през 1989 г. - с голямата награда на същия фестивал, а през 1990-та участва във Фото фестивала, Хюстън, САЩ.
Цялото интервю на Ирина Недева със Станка – Уша може да чуете в звуковия файл.
Последният ден от Младежки джаз фест София 2025, на 31 май, е и с най-динамична програма, която започва в 11 ч. с конкурсната част, а надвечер ще продължи със заключителен гала концерт, джем сешън и награждаване на отличените участници. Именно това е и денят, в който организаторите канят и публика , входът е свободен, а мястото на провеждане е..
Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува 70-годишнина, но си отиде през 2019 г. Кирил Илиевски е роден в София, в семейство на музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо..
В Пловдив започна 16-ото пролетно издание на международния фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". След откриването с дуо, което се събра специално за този фестивал – цигуларя Марио Хосен и пианистката Дора Делийска – и двамата пристигнали от Виена, на 24 май рецитал с много интригуваща програма изнесе младият китарист Георги Димитров -..
Убеден съм, че бъдещето на изкуството ще се роди на границата на сегашните изкуства, думите са на един от нощните ни гости - художникът Росен Дончев, на когото водещото международно списание за изкуство Art Market обръща специално внимание в последния си брой. И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни..
Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..
На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив. За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори. Това съобщи..
Пролетният панаир на книгата беше открит днес пред НДК. Над 140 издателства представят най-новите книги в 67 шатри. Близо 100 ще са съпътстващите събития, премиери на книги и срещи с автори до неделя - 1 юни, когато е последния ден на панаира. Това разказа пред БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..