Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Тодорова от БАН за светците-лечители през Средновековието

2
Екатерина Тодорова
Снимка: Пламена Бачийска

Чудесата на изцелението през Средновековието – за това разказва гл. ас. д-р Екатерина Тодорова от Института за литература към БАН - гост в "Нощен Хоризонт".

"С тази тема започнах да се занимавам преди 8 години и тя се оказа изключително предизвикателна. Откривам все повече неподозирани неща, защото работя с документи от Средновековието. 

Подготвям своята книга в тази сфера - " Чудесата на изцелението в преводната южнославянска география и фолклора". В книгата правя голямо разделение на светците - те са разделени в 4 групи, като най-голяма е на светците-врачи.

Чудото е всяко свръхестествено действие, извършено от светеца с помощта на Бог или пък с участието на помощници и чудесни предмети. Обхващам и християнството, където при Стария завет е записано, че изцелява само Бог, след молитва.

В Новия завет изцелението се извършва основно от Сина Божи - Исус Христос, който пък на по-късен етап предава тези знания и умения на Светите Апостоли, а те пък предават тези умения на Светците, разказа за "Нощен Хоризонт" л. ас. д-р Екатерина Тодорова от Института за литература към БАН.

В книгата разказвам кои са били болестите и светците-лечители през Средновековието, допълни още Тодорова. 

Тя посочи още, че светците са били и врачи или лекари, които винаги работят по двама, в техните жития се посочва, че те са получили професионално медицинско образование от антични лекари. В книгата си тя разглежда трима такива светци-лекари. Това са Свети Козма и Дамян и Свети Пантелеймон, дълбоко почитани в България, те са безсребърници, защото лекуват без заплащане, допълни още за БНР гл. ас. д-р Екатерина Тодорова.

Екатерина Тодорова

Екатерина Тодорова е завършила специалност руска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Защитава докторска степен по темата „Лечители на светци в агиографията на православния свят“ в Центъра за славяно-византийски изследвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“. 

Нейните публикации са в областта на староруската и старобългарската литература. Автор е на повече от 10 научни публикации. Интересува се от агиография, история на медицината, както и от невербалната комуникация. Д-р Екатерина Тодорова е член на Европейската асоциация на библейските изследвания (EABS).

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01