Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледните базари в Румъния

3
Снимка: БГНЕС-архив

Коледните базари в съседна Румъния са една от най-привлекателните атракции и за българите в дните преди Коледа. 

Ако можем да подредим хората в желанието им България и Румъния да станат членове на Шенгенското пространство, наравно с шофьорите на камиони се нареждат жителите на граничните градове. Толкова е досадно изчакването, че единствено мисълта за базарите, за светлините на Букурещ, за забавлението изобщо може да неутрализира неприятния престой на пункта.

След границата е лесно - пътят е чудесен, селата са атрактивни с продажбата на гъски, прасета, гевреци, яйца, туршии и каквото има от дворовете, а ако се случи денят да е неделя, пазарът в Калугерени не бива да се подминава. Там тарабите изобилстват от селскостопанска продукция от нивите.

Ако пътуването е започнало преди обед, мястото, което си струва да се посети в румънската столица, е Центърът за ново медийно изкуство, който е и най-големият в тази част на Европа. Намира се в модерния квартал на Букурещ "Пипера" и е в пространството на първата компютърна фабрика в Румъния.

На цена за билет от 20 лева ще се почувствате като част от изкуството на Густав Климт, от подводния свят на Дунава, от морските дълбини и магията на Коледния дух - това са четирите тематични импресии, които ще са актуални до края на януари следващата година. Такова аудио-визуално шоу с анимация и десетки мултимедийни проектори също нямаме в България, така че си струва.

Докато пътувате към най-големия коледен базар, този пред сградата на парламента, ще видите кварталните пространства, посветени на идващия празник, богатата украса, ледените пързалки и ще усетите атмосферата на румънската столица.

И сте тук, на гости при съседите, които вече изписват менюто си както на румънски, така и на български език без правописни грешки в думата "сарми".

Виенско колело, огромна елха с хиляди лампи, запалени тази година от ученици, донесли на Румъния златни медали от олимпиада по математика в Япония, сцена за професионалисти и аматьори, както и 130 дървени къщички с всичко, което е Коледа - керамика, кожени изделия, вълнени шапки, шалове, чорапи, традиционните везани ризи, стъклени играчки, сувенири, детски подаръци, дървени фигурки, посуда и храна, много и вкусна храна. Цените са по-ниски от тези на празника на сланината в Априлци и навсякъде може да се плаща и с карта.

"Крачун феричит" - така съседите се поздравяват, а украсата на нощен Букурещ е последната хапка "удоволствие" преди дългата опашка на границата между нашите европейски нешенгенски страни.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40