Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледните базари в Румъния

3
Снимка: БГНЕС-архив

Коледните базари в съседна Румъния са една от най-привлекателните атракции и за българите в дните преди Коледа. 

Ако можем да подредим хората в желанието им България и Румъния да станат членове на Шенгенското пространство, наравно с шофьорите на камиони се нареждат жителите на граничните градове. Толкова е досадно изчакването, че единствено мисълта за базарите, за светлините на Букурещ, за забавлението изобщо може да неутрализира неприятния престой на пункта.

След границата е лесно - пътят е чудесен, селата са атрактивни с продажбата на гъски, прасета, гевреци, яйца, туршии и каквото има от дворовете, а ако се случи денят да е неделя, пазарът в Калугерени не бива да се подминава. Там тарабите изобилстват от селскостопанска продукция от нивите.

Ако пътуването е започнало преди обед, мястото, което си струва да се посети в румънската столица, е Центърът за ново медийно изкуство, който е и най-големият в тази част на Европа. Намира се в модерния квартал на Букурещ "Пипера" и е в пространството на първата компютърна фабрика в Румъния.

На цена за билет от 20 лева ще се почувствате като част от изкуството на Густав Климт, от подводния свят на Дунава, от морските дълбини и магията на Коледния дух - това са четирите тематични импресии, които ще са актуални до края на януари следващата година. Такова аудио-визуално шоу с анимация и десетки мултимедийни проектори също нямаме в България, така че си струва.

Докато пътувате към най-големия коледен базар, този пред сградата на парламента, ще видите кварталните пространства, посветени на идващия празник, богатата украса, ледените пързалки и ще усетите атмосферата на румънската столица.

И сте тук, на гости при съседите, които вече изписват менюто си както на румънски, така и на български език без правописни грешки в думата "сарми".

Виенско колело, огромна елха с хиляди лампи, запалени тази година от ученици, донесли на Румъния златни медали от олимпиада по математика в Япония, сцена за професионалисти и аматьори, както и 130 дървени къщички с всичко, което е Коледа - керамика, кожени изделия, вълнени шапки, шалове, чорапи, традиционните везани ризи, стъклени играчки, сувенири, детски подаръци, дървени фигурки, посуда и храна, много и вкусна храна. Цените са по-ниски от тези на празника на сланината в Априлци и навсякъде може да се плаща и с карта.

"Крачун феричит" - така съседите се поздравяват, а украсата на нощен Букурещ е последната хапка "удоволствие" преди дългата опашка на границата между нашите европейски нешенгенски страни.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31
Служебният министър на културата Найден Тодоров  връчи днес на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките

Министър Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулки "Страдивариус" и "Гуарнери дел Джезу"

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..

публикувано на 29.10.24 в 11:50