Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има поверие, че камилското мляко лекува онкологични заболявания

Дядо Коледа идва в Израел на камила

Не е лесно за децата да научат имената на елените, впрегнати в шейната на Дядо Коледа. Възрастните са измислили анекдоти за добрия старец: „Елена Рудолф жената на Дядо Коледа ли е? Не, Мери Крисмъс май му е жена, а Елена Рудолф - любовница.“ По Светите земи елени са рядкост. Дядо Коледа пристига на камила.

Може да го видите край стените на стария град на Йерусалим, край града на Давид и дори на площадката за наблюдение към вечния град. Дядо Коледа, яхнал камила, позволява да го снимаш или да бъдеш сниман с него, ако родителите решат, може да поднесе подаръците на децата (срещу дребно заплащане).

Оказва се, че в тези фотографии най-важна е камилата. Тя е не е какъв да е екземпляр, а спечелила конкурс за красота сред себеподобни. Навсякъде в арабският свят, и особено в Персийския залив, тези конкурси са особено тачени. Дори първият израелски посланик в ОАЕ за малко не бил отзован от поста си, защото не откликнал на покана да присъства на световен конкурс по красотата сред камили. Камилата на Дядо Коледа в Йерусалим не е чак световна красавица, но е от местно значение. Обикновено след едногодишно участие в кампанията по Коледа, в Йерусалим и Витлеем Коледа и Нова година се празнуват два пъти - по стар и по нов стил, предлагат да си избере кавалер от елитно стадо.


Камиларят Гамал Бахар разказва:

„На арабски камила означава красива. Най-упоритото животно не е магарето. Ако камила реши да легне да си почине, е почти невъзможно да я принудят да стане и да ходи.

Едногърбата камила е опитомена преди 9 хиляди години. Освен като транспорт в пустинята и за работа, елитни екземпляри се използват за надбягвания. Някога са били част от армиите на пустините народи. Могат да плюят и да ритат много силно и точно в четирите посоки, за разлика от конете, които ритат само напред или назад. Способни са дълго да не пият вода. Но когато има течност, пият до 200 литра дори и да е солена или мръсна.

При ходене се поклаща като кораб по морските вълни. Наричат ги "корабът на пустинята". Имат невероятно обоняние и зрение. Различават приближаващ се човек или хищник от километър. Камилите имат три клепача и могат да виждат през първия като през перде. По миризмата безпогрешно намират източници на вода на 40-50 километра. Могат почти напълно да затворят ноздрите си при пясъчна буря. Гръбнакът им е прав. Гърбицата е „склад“ за мазнини, предназначени за гладен период. Но тя помагат и за регулиране на телесната температура.

В природата живеят на стада. Мъжката камила е висока 1,8–2,1 м (с гърбицата) и тежи 400–650 кг. Женските са малко по-ниски. Живеят 30-40 години. Непретенциозни са в храненето. През зимата похапват едногодишни треви, покълнали в пустинята след дъждове, включително бодили.

Дъвчат всяка хапка 40-50 пъти. Някога възрастните камили са ставали плячка на тигри, а младите- на пустинни вълци и хиени. Женските разцъфтяват след около 3 години, а мъжките - след 5-6 години. Търсят си партньори през зимата, по време на дъждовния период. Всичко зависи от наличието на храна и продължителността на деня. През размножителния период мъжките пръскат урина, надуват двойно кожа под езика си и отделят слюнка, като пяна. Женските - издават мъркаш звук. През този период мъжките са изключително агресивни дори към ездачите си, а и към женските, които не приемат ухажванията им. Агресията се проявява във рев, заплашителни жестове, дори могат да хапят и да се бият с други мъжки. Победеният - навежда глава и я поставя между краката си.

Чифтосването трае 11-15 минути, а след бременност от 12-13 месеца се ражда едно бебе. Новороденото е в състояние да стои на краката си и да ходи в края на първия си ден. Женската раждат веднъж на две години и кърми 12 месеца. Но се случва да я изнасилят и времето между бременностите да е по-кратко.

Случвало ни се е да посетим камилски родилен дом. Малките са по-зорки и по-бързи. Докато се усетим отвориха и пребъркаха раничките ни и отмъкнаха сандвичите и всичко, което ставаше за ядене. Всъщност майчиното им мляко е много ценно и скъпо. Край фермата има санаториум за раково болни. Има поверие, че прясно камилско мляко лекува най-страшната болест".

Лесно ли е да яздиш едногърба камила се е опитала да разбере кор. на БНР в Израел Искра Декало.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16