Може да го видите край стените на стария град на Йерусалим, край града на Давид и дори на площадката за наблюдение към вечния град. Дядо Коледа, яхнал камила, позволява да го снимаш или да бъдеш сниман с него, ако родителите решат, може да поднесе подаръците на децата (срещу дребно заплащане).
Оказва се, че в тези фотографии най-важна е камилата. Тя е не е какъв да е екземпляр, а спечелила конкурс за красота сред себеподобни. Навсякъде в арабският свят, и особено в Персийския залив, тези конкурси са особено тачени. Дори първият израелски посланик в ОАЕ за малко не бил отзован от поста си, защото не откликнал на покана да присъства на световен конкурс по красотата сред камили. Камилата на Дядо Коледа в Йерусалим не е чак световна красавица, но е от местно значение. Обикновено след едногодишно участие в кампанията по Коледа, в Йерусалим и Витлеем Коледа и Нова година се празнуват два пъти - по стар и по нов стил, предлагат да си избере кавалер от елитно стадо.
Камиларят Гамал Бахар разказва:
„На арабски камила означава красива. Най-упоритото животно не е магарето. Ако камила реши да легне да си почине, е почти невъзможно да я принудят да стане и да ходи.
Едногърбата камила е опитомена преди 9 хиляди години. Освен като транспорт в пустинята и за работа, елитни екземпляри се използват за надбягвания. Някога са били част от армиите на пустините народи. Могат да плюят и да ритат много силно и точно в четирите посоки, за разлика от конете, които ритат само напред или назад. Способни са дълго да не пият вода. Но когато има течност, пият до 200 литра дори и да е солена или мръсна.
При ходене се поклаща като кораб по морските вълни. Наричат ги "корабът на пустинята". Имат невероятно обоняние и зрение. Различават приближаващ се човек или хищник от километър. Камилите имат три клепача и могат да виждат през първия като през перде. По миризмата безпогрешно намират източници на вода на 40-50 километра. Могат почти напълно да затворят ноздрите си при пясъчна буря. Гръбнакът им е прав. Гърбицата е „склад“ за мазнини, предназначени за гладен период. Но тя помагат и за регулиране на телесната температура.
В природата живеят на стада. Мъжката камила е висока 1,8–2,1 м (с гърбицата) и тежи 400–650 кг. Женските са малко по-ниски. Живеят 30-40 години. Непретенциозни са в храненето. През зимата похапват едногодишни треви, покълнали в пустинята след дъждове, включително бодили.
Дъвчат всяка хапка 40-50 пъти. Някога възрастните камили са ставали плячка на тигри, а младите- на пустинни вълци и хиени. Женските разцъфтяват след около 3 години, а мъжките - след 5-6 години. Търсят си партньори през зимата, по време на дъждовния период. Всичко зависи от наличието на храна и продължителността на деня. През размножителния период мъжките пръскат урина, надуват двойно кожа под езика си и отделят слюнка, като пяна. Женските - издават мъркаш звук. През този период мъжките са изключително агресивни дори към ездачите си, а и към женските, които не приемат ухажванията им. Агресията се проявява във рев, заплашителни жестове, дори могат да хапят и да се бият с други мъжки. Победеният - навежда глава и я поставя между краката си.
Чифтосването трае 11-15 минути, а след бременност от 12-13 месеца се ражда едно бебе. Новороденото е в състояние да стои на краката си и да ходи в края на първия си ден. Женската раждат веднъж на две години и кърми 12 месеца. Но се случва да я изнасилят и времето между бременностите да е по-кратко.
Случвало ни се е да посетим камилски родилен дом. Малките са по-зорки и по-бързи. Докато се усетим отвориха и пребъркаха раничките ни и отмъкнаха сандвичите и всичко, което ставаше за ядене. Всъщност майчиното им мляко е много ценно и скъпо. Край фермата има санаториум за раково болни. Има поверие, че прясно камилско мляко лекува най-страшната болест".
Лесно ли е да яздиш едногърба камила се е опитала да разбере кор. на БНР в Израел Искра Декало.
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..