Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Николова: Останаха милиони в НЗОК за профилактични прегледи, очаквам нов, можещ министър на здравето

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Нов министър на здравеопазването, такъв какъвто не сме имали, решителен и компетентен да направи реформата в сектора, се очаква през март при ротацията на правителството. Пропуканата и недобре функционираща система продължава да мъчи лекари и пациенти у нас.

Това каза здравният журналистът от вестник "Капитал" Десислава Николова в коментар за предаването "Преди всички" на БНР. Тя направи и анализ на здравната 2023 г:

В НЗОК останаха милиони през 2023 г. за лабораторни изследвания и скенери в извънболничната помощ – пациентите не са отишли на профилактични прегледи. Очаквам да сме непримирими към некачественото лечение и кухото обещание на политиците, е позицията на Николова.

"Тъжна бе картинката през 2023 г. – политиците се биха в гърдите, че са дали пари за здраве, пациенти разбраха, че са "лежали в болница", а всички се радвахме когато пуснаха топлата вода в детската онкология на ИСУЛ".

Здравният журналист коментира, че в сектора има много политика и то неуспешна: 

"Неуспешна е, защото сме една от най-бързо стопяващите се и най-болни нации в ЕС. Не ходим на профилактични прегледи, като се разболеем, търсим връзки и почваме да плащаме и да благодарим на лекарите".

Николова изброи пробойните в родното здравеопазване:

"Има директори на болници - милионери. Появи се виц: Как най-лесно да станеш милионер? – ставаш директор на държавна болница!".

"Имаме само един директор  милионер на гинекологична болница (б. р. Майчин дом, София) и си мисля, дали да не го направим управител на БНБ, за да ни обогати нас всички и да спре да се излага, и той, и министърът", попита риторично тя .

Безкрайните скандали в големите болници заради огромната разлика между заплатите на директорите и тези на персонала им, който изнемогва.

Реформа в здравеопазването през 2024 г. трябва да има, категорична е тя

"Българинът е изправен пред избор да се лекува на едно място, както е в XXI век, или да продължава да търпи - нямаме детска болница, като в XIX век".

"Сегашният министър не разбира системата, защото е бил администратор, а не действащ лекар, не е бил и политик, не е и лидер, няма сила, харизма и тежест, за да направи реформите.

Някой има интерес да има много здравни феодали и от там и недоволните пациенти, към които системата е несправедлива", коментира Николова.

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13