Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Любомир Маринчев: Подаграта е вид артрит, който се причинява от киселинността на PH-то на организма

Проф. Любомир Маринчев, началник Клиника по ревматология в Университетска болница Софиямед
Снимка: Софиямед

Много често говорим за промяната в начина на живот и усвояването на здравословни навици като за рецепта, чрез която да избегнем появата на заболявания. В същото време, именно придържането към здравословния начин на живот, редукцията на теглото, спирането на вредните навици, движението и правилното хранене могат да са част от терапията при редица хронични заболявания. 

Подаграта е специален вид артрит с доста болезнени пристъпи. 

"Подаграта е артрит, който се причинява от отлагане на кристали - мононатриет урат от пикочната киселина в ставите и около ставите, каза в "Минути за здраве" проф. Любомир Маринчев, началник Клиника по ревматология в Университетска болница Софиямед, национален консултант по ревматология и главен координатор на Националния експертен съвет по ревматология.

"Причината най-често е външна - неспазване на диета, на второ място това е PH - то на организма човек или киселинността. При кисело PH, тоест ниско PH на тъканите ни на телесните течности, пикочната киселина от разтворено състояние се превръща в кристали и се отлага в ставите.

Сред другите причини са наднорменото тегло, коморбидност или придружаващи заболявания като захарен диабет, затлъстяване, други метаболитни заболявания, но най-често е киселата среда. 

Затова при болни от подагра винаги локализираме средата на организма, за да може тези кристалчета да не се образуват, допълни още проф. Маринчев.

Най-често биват засегнати голямата палецова става на ходилото, в немалък брой от случаите може да започне и от коляно, глезен, китка, като горните крайници се засягат по-често при жени в менопауза, заради отпадането на естрогенната яйчникова функция. 

Ставата е подута и зачервена, а болката идва рязко и може дори да обездвижи човек. 

Лечението протича в две фази - първо да се преустанови пристъпът, а след това се започва лечение за намаляване на нивото на киселината в кръвта, поясни още за БНР проф. Маринчев. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00