С този въпрос се занимаваме в Автономията за слушане. Отговорът търсим от Диана Трифонова, редактор и преводач и Бояна Стоилова, автор и водещ на подкаста КОНТУРИ, който щрихира животa на едни от най-познатите български художници на ХХ в.
Във фокуса на „Изотопия“ попада именно въпросният подкаст, който двете дами, заедно с ко-продуцента и аудио монтажист Илиян Ружин, създават.
За да сме в почти абсолютен унисон с творческия подход на Диана и Бояна, в тази статия ще опитаме да следваме структурно концепцията на аудиопортретите.
ГЛАВА ПЪРВА: Генезисът на идеята за КОНТУРИ
Диана Трифонова: „Импулсът ни беше даден от желанието ни на разбираем език, без много сложни думи, да разказваме за едни от най-бележитите имена, които са представители на българското изобразително изкуство. Всички сме ги виждали в учебниците, чували сме оттук оттам нещо, учителки по изобразително изкуство най-вероятно са ни споменавали някакви неща, но вероятно голяма част от нас не знаят нищо за тях истински“.
Свързване на името с произведенията, а оттам - защо и как те са били произведени. В тези няколко изречения се състои есенцията на КОНТУРИ.
Бояна Стоилова: „Идеята за КОНТУРИ всъщност престоя доста дълго време като аудиобележка в телефона ми. С Диана се запознахме през 2019 г. Работихме заедно по проект за възстановяване на Епископската базилика в Пловдив. Бях ангажирана около комуникацията на проекта в дигиталните медии и инициирах създаването на няколко аудиоепизода, които да разказват за някои интересни моменти от историята на това място.“
Друг импулс дава и желанието им да дадат друга форма на цялото текстово съдържание, което е вътре в базиликата.
„Аудиото е много добър вариант да учим и да приобщаваме“, казва Бояна.
ГЛАВА ВТОРА: Многопластов подход в сетивността
Още една от идеите на КОНТУРИ е да даде алтернативен достъп до подобно знание на хора със зрителни затруднения. Затова подкастът излиза от рамките на класическите аудио канони на този формат и звучи мултимедийно, ангажирайки допълнително сетивните ни възприятия. Усещане като за аудио гид в галерия, като своеобразен многопластов подход в сетивността.
Бояна Стоилова: „Често материалите са текстово ориентирани. Затова с КОНТУРИ ние искахме да запълним една малка празнина. Водещ е аудиоразказа, но ние играем и с въображението на слушателя.“
Диана Трифонова: „Възможността да комбинираме аудио, текстово съдържание и изображения със сигурност е търсен ефект, тъй като си даваме сметка, че използването на различни елементи може по най-силен начин да влияе на нашата аудитория и всъщност да я създаде. Съвременните слушатели са свикнали да използват всички различни инструменти на едно място – аудио, видео и звук. Именно затова всичко, което ни попадна и ни се стори релевантно, решихме да го подредим в тази цялостна картина.“
ГЛАВА ТРЕТА: Подбор на художници и яркото им изплуване
Бояна Стоилова: Първият сезон на КОНТУРИ ще се състои от 4 епизода – всеки от тях е фокусиран върху живота и творчеството на един наш художник.“
Засега са налични два от епизодите. Останалите двама нашите гости искат да запазят в тайна до тяхното публикуване.
Диана Трифонова: Това, което изплува най-ярко в моето създание, когато се каже български художник, е Цанко Лавренов. Заради специфичния му стил и това колко по-различен е в сравнение с всичко, което съм виждала, а и по някакъв начин на международна сцена.“
Цялото интервю с Диана Трифонова и Бояна Стоилова може да чуете в звуковия файл над тескта.
А втория епизод на подкаста КОНТУРИ, посветен на Цанко Лавренов можете да видитие/чуете тук:
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..