Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативен комитет от учени предлагат проф. Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на Велико Търново


Инициативен комитет от 12 учени, общественици и интелектуалци във Велико Търново издигна кандидатурата на световноизвестния археолог професор Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на историческата и духовната ни столица Велико Търново.

81-годишният световноизвестен археолог професор Казимир Попконстантинов е сред основателите на специалностите „Балканистика“ и „Археология“ във Великотърновския университет. Има половинвековна археологическа кариера и продължава, като основно се занимава с епиграфика, науката за старите надписи.  

Изключително достоен човек и учен, заяви историкът от ВТУ проф. Андрей Андреев, член на инициативния комитет, издигнал кандидатурата на проф. Попконстантинов за почетен гражданин на Велко Търново. 

Проф. Андреев представи част от епохалните археологически открития, направени от проф. Попконстантинов: 

„Множество проучвания прави проф. Попконстантинов – скалният манастир край село Крепча, Поповско, средновековния Преображенски манастир край Велико Търново, средновековният манастир Карач теке, основан от княз Борис Първи. Той датира първия надпис на кирилица, известен в света, от 921 годна. Особено се прослави, когато през 2010 година откри част от мощите на св. Йоан Предтеча, което беше доказано в специализираните лаборатории в Оксфорд и Копенхаген при две независими едно от друго изследвания“.  

Проф. Казимир Попконстантинов е бил декан на Историческия, а след това и на Богословския факултет във Великотърновския университет, почетен гражданин е на Созопол, Варна, Опака, носител е на специалната награда на Варненската Света митрополия, на световната Хердерова награда и на още много национални и международни отличия. 

Номинацията на проф. Попконстантинов за почетен гражданин на Велик Търново беше депозирана във Великотърновския общински съвет на 12 януари. В подкрепа на номинацията са се обявили над 150 граждани. Предстои тя официално да бъде подкрепена и с решение на Академичния съвет на ВТУ, обяви проф. Андрей Андреев. 

Студентите на проф. Попконстантинов говорят за него с изключително уважение. Сред тях е Светлин Радев, член на инициативният комитет за номинацията и директор на Военния архив:  

„Археология се учи в началото на програмата. Независимо от крехката възраст, когато сме постъпвали, и по-малкия житейски и социален опит, който сме имали, фигура като тази на проф. Попконстантинов много лесно ни ангажираше и със знания, и с подход, с усет, с обаяние. Никой от студентите не подхождаше лековато и не смеехме да отидем неподготвени на изпита, когато го провеждаше проф. Попконстантинов“.  

Като студент по история днешният директор на Военния архив има петица на изпита по археология при проф. Попконстантинов.  

Общественикът и общински съветник Методи Петров е един от първите студенти на проф. Казимир Попконстантинов и е член на инициативния комитет. На изпита по археология има отличен и разказва как е преминал: 

„Вторият ми изпит в университета беше по археология. Падна се на рождения ми ден. Изпитите тогава бяха устни. Теглих си въпросите, изпитът мина и тогава извадих кутия с бонбони, за да почерпя проф. Попконстантинов. Той стана и каза, че съм постъпил много правилно и коректно, и ако съм бил почерпил преди изпита, е щял да ме върне за утре“.  

Методи Петров е бил и председател на кръжока по археология, създаден от проф. Попконстантинов . 

И днес проф. Казимир Попконстантинов излъчва академизъм, благост, но и сериозен характер и изключително изящно чувство за хумор, казват историците и археолозите, които са работили с него. 

Номинацията му за почетен гражданин на Велико Търново е подкрепена и от актьора Любомир Бъчваров, кметицата на село Пчелище, където живее проф. Попконстантинов, Гица Лазарова, художника Христо Панев, ръководителя на клуб „Традиция“ във Велико Търново Симеон Цветков, археолога проф. Хитко Вачев, адвокат Иван Бораджиев, проф. Станимир Трифонов, заместник-директора на великотърновската библиотека и общински съветник Иван Александров и други. 

Почетното звание се връчва след гласуване от Общинския съвет на 22 март, празника на Велико Търново. 

Премиерата на филма „Казимир“, създаден от режисьора Станимир Трифонов, е на 16 януари във Велико Търново. 

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16