Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обща молитва за здраве в Израел спаси живота на актьора Идан Амеди

Сериалът "Фауда" най-накрая дойде и в България. Освен че е доста интересен екшън, мнозина го гледат с надеждата чрез него да проумеят причините и логиката на водещата се сега война между терористичната организация Хамас и държавата Израел, а и като цяло палестино - израелския конфликт. Знае се, че голяма част от творците, създали сериала, са служили в специалните части на израелската армия, говорят перфектно арабски, изпадали са в ситуации, близки до видените на екрана. В същото време превода от арабски на заглавието е доста показателно - "фауда" означава хаoс.

През септември в елитен тел авивски бар имаше представяне на екип, който се готви да заснеме петия сезон на кино-сагата. Обещаваха да е готов до май. На купона отсъстваше само Лиор Раз (Дорон в сериала). Това бе неговия знак на солидарност със стачка на холивудските актьори, която течеше по същото време. След започването на войната, производството на филма е спряно. Вероятно сценария ще бъде променен и ще отразява събития, които в момента се случват. Голяма част от актьорите, сценаристите, помощния персонал са реално на фронта. Други, за съжаление, няма да могат да продължат работата си над новите серии.

Трима души от снимачния екип със сигурност няма да се включат в създаването на петия сезон. Когато в свежото утро на 7 октомври 2023 г. звукооператорът на кино-сагата Лиор Вайцман, на 32 години, който живее в малко селище близо до границата с Газа, излиза да покара колело, не очаква да срещне по пътя си други освен туристи, колоездачи, младежи от провеждащия се наблизо музикален фестивал. Настигат го терористи в пикапи. "Netflix" компанията, произвеждаща филма, е съобщила на страницата си в Интернет, че е бил застрелян, а колелото му - отмъкнато. Макар и доста млад, творецът е работил като звукорежисьор и монтажист на 20 филми и сериали, сред които и „Техеран“. Наскоро колелото му е било намерено в дом на обикновен жител на Газа. Разпознали са го по специална сигнална система. Новият собственик не е могъл да обясни как превозното средство е „попаднало“ при него.

За гибелта на главния продуцент на филма израелската армия съобщи официално. Сержант Матан Меир е бил убит. 38 годишният бивш десантчик и командос е отишъл доброволец в инженерна рота. Заедно с 4 други войници са открили вход към тунел на хамасовците. Но той е бил заминиран. И петимата са станали жертви. Малко преди това, сержанта е бил награден за откриването на арсенал с оръжие на терористите, скрит под детска градина.

Родената в Хайфа Муна Хава е арабка по произход. Подобно на героинята си от четвърти епизод на "Фауда", тя е омъжена за израелец-свой колега. Муна Хава е една от най-търсените актриси, особено за проблемни филми и сериали. Сред най-известните й изяви са филма "Между" (2016), за който получава наградата на съюза на артистите „Офир“ , "Зайтун" (2012)  и, естествено, "Фауда".

Цял Израел се молеше за един от най-обичаните актьори от "Фауда" - Идан Амеди (Саги в сериала ). Той също отиде доброволец на фронта. Бомба, поставена под асфалта на шосето, взривила военния автомобил ,с който се е возел. Шрапнелите убили спътниците му. Той остава да лежи с множество рани на пътя, докато го откриват и с вертолет го транспортират до болницата "Шиба – Петах Тиква". Лекарите направиха невъзможното да го върнат направо от „онзи свят“. Почитателите на Саги устроиха обща молитва за здраве на Стената на плача. Молбата им бе чута и тази седмица пред камерите на израелските телевизии актьорът, който е и певец, успя да изпее, като си акомпанираше с китара, един куплет от популярна своя песен.

51 годишния Лиор Раз (Дорон), който е и съсценарист на сериала, не е могъл да се мобилизира, заради възраст. Но от първия ден той е сред доброволците, в помощ и на тила и на фронта. На 8 октомври, когато израелските войници си връщат напълно контрола над кибуците край границата с Газа, много от оцелелите са се били барикадирали в скривалищата си. Те не вярвали, че тези, които чукат на вратите им и им казват, че има отбой, не са терористи. Още повече, че сред главорезите е имало и такива, които са говорили много добре иврит. Тогава организацията „Братя по оръжие“ довежда до границата Лиор Раз и той тръгва от скривалище на скривалище да призовава хората да излязат. Те веднага отваряли вратите и се хвърляли на врата му с думите „Дорон дойде да ни спаси!„

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49