Изложбата е дело на сдружение "Врачанските къщи", което от няколко години работи активно за популяризиране му. От сдружението са подготвили и внесли в Народното събрание предложения за промяна в Закона за културното наследство.
Великолепие между сецесиона и модернизма на 20 врачански къщи, строени в периода между Освобождението и 9 септември 1944 година – с това са характерни сградите, показани в изложбата. Поканата за експозицията е на народния представител от Враца Деница Симеонова.
"Врачанските къщи са една част от пъзела на България. Дали е във Враца или в други части, законът е един за всички", коментира
Светла Буюклийска, председател на Сдружение "Врачанските къщи". Една от целите на изложбата според нея е депутатите да придобият повече чувствителност по темата с културното наследство.
"Законът за културното наследство е много труден, особено в този част, която касае частните къщи – паметници на културата, които са частна собственост. Тази част в действащия закон ощетява собствениците – пет от членовете на закона са за задълженията на тези собственици и само един дава леки насърчителни мерки. Това е затруднило собствениците на такива къщи по цяла България и панорамата е плачевна", смята Буюклийска.
В дневния ред на парламента предстои промяна в Закона за културното наследство и от врачанското сдружение са внесли три предложения, отработени със специалисти в областта. Едно от тях касае бавната процедура на съгласуване на проекти и цели отпушването ѝ.
"Там винаги е имало проблем и утежняване с години, докато къщите едва ли не рухнат. Съществувала е институция на мълчаливото съгласие, отменена и сега ние отново я предлагаме", пояснява тя.
Второто предложение касае обвързването на регистъра на паметниците на културата с имотния регистър, тоест всяка къща паметник на културата да бъде записана в имотния регистър и кадастъра.
"Защото има случаи, в които се купува празен парцелът, правят се инвестиции за проекти и когато се отива в общината за одобрение, се оказва, че е паметник на културата. Въпреки че и тухла няма и е празен парцелът, се оказва, че някога е имало къща паметник на културата, която е изчезнала, но това не е отписано и новите собственици въобще не знаят какво купуват. Една процедура по отписването може да трае с години", разказва Светла Буюклийска.
Третото предложение на врачанското сдружение е свързано с насърчителните мерки за частните собственици на сгради паметници на културата. Използвали са добрия пример на испанския закон.
"Базирайки се на опита на испанците, допълваме това, което липсва."
В Испания за текущи ремонти собствениците на такива сгради получават кредити при преференциални условия, а държавата се грижи за фасадите, като директно субсидира тази дейност от публични фондове.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ива Антонова
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...