Няма разлика в управлението на президента Румен Радев през първия му мандат и първите две години на втория.
Това каза пред БНР преподавателят по политология в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Милена Стефанова.
Заедно с колегата ѝ – политологът проф. Александър Маринов, направиха анализ на действията и управлението на държавния глава през първия му мандат и двете години от втория.
"По отношение на личностни качества и използване на институцията като трибуна не виждам съществена разлика в първия мандат на президента Радев и първите 2 години от втория му мандат. Само ще припомня безкрайните му пословични пререкания с г-н Бойко Борисов като министър-председател. Сега наблюдаваме нещо подобно. Опитва се да бъде морален съдник за повечето активностите на правителството. И това може би издава неговото властолюбие", коментира проф. Стефанова в интервю в предаването "12+3".
"Конституционната процедура му отреди да отговаря и за изпълнителната власт в страната. Но нормалните президенти някак си излъчват кабинет и не се бъркат в работата му, докато Радев много обичаше да се възпалява като глава на правителството, само дето не можеше да се окичи и с това да е премиер", аргументира се политологът.
И се аргументира:
"Визирам като доказателство, че на Европейския съвет ходят премиерите на държавите, а не държавните глави. Но нашият си ходеше неотклонно и в края на краищата налагаше стила на кабинета, което, за добро или за лошо, вече не му се налага, защото имаме редовен кабинет."
Проф. Стефанова е категорична, че президентът не може да бъде алтернатива на управлението, както не може да бъде и опозиция.
"Функциите му са описани в Конституцията и не може да е олицетворяващ едната посока, а фактор да търси национално единение, на практика той не го прави. Той критикува постоянно правителството и това показва неговото властолюбие", заяви проф. Стефанова.
На друго мнение е нейният колега проф. Александър Маринов, който беше бивш председател на Стратегическия съвет към президента:
"Бяха трудни години, различни от тези в първия мандат. В значителен период от време президентът носеше отговорност да излъчи служебни правителства. Не е било негова прищявка, а невъзможността на политическите сили да го направят".
"До голяма степен стилът му на работа доведе и до положителна оценка. Служебното правителство на Гълъб Донев има по-голямо одобрение от настоящото. Нека припомним, че Плевнелиев имаше 17% одобрение към края на мандата си, така че сега е доста над нивото", аргументира се проф. Маринов.
И допълни:
"Радев беше така, когато управляваше ГЕРБ. Такъв е и сега. Той не е двуличен политик. Така разсъждава и така прави. Въпросът е принципен не дали критикува, а защо критикува. 80% от нацията не одобрява това управление. По-скоро подкрепя неговите критики към правителството, отколкото управлението".
Проф. Маринов обясни, че ако под единение разбираме сглобката, то "мисля, че нямаме полза от това и по-скоро трябва да се разграничим, за да видим дали можем да се обединим на принципна основа".
Той прогнозира, че ако реално се започне, както се чува от време на време, процедура по импийчмънт на президента, това ще промени радикално политическата обстановка.
"Не мога да кажа какво смята да направи, но има различни варианти. Чуваме, че се канят да му искат импийчмън. Една процедура може радикално да промени политическата обстановка, но това не означава, че докато той е президент, няма да се появи нова политическа сила", прогнозира проф. Маринов.
Интервю на Даниела Големинова с проф. Милена Стефанова и проф. Александър Маринов в предаването ''12+3'' можете да чуете в звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..