Има естествени причини и няма изненади от случващото се в Германия. Така започна анализа пред БНР Меглена Плугчиева, бивш посланик на България в Германия, Швейцария, Лихтенщайн и Черна гора и вицепремиер в кабинета "Станишев", за ситуацията в Германия.
"В политически план имаме едно управление на три партии в коалицията на канцлера Шолц – зелени, либерали и партията му – социалдемократи. При тези три партии има една нова генерация политици, които за съжаление коренно се различават по компетентност, опитност и визия с политици, които познаваме от близкото минало", коментира Плугчиева в интервю за "12+3" на БНР.
В момента Германия е разтърсвана от стачки на фермери, стачка на железничари, недоволни граждани и икономически проблеми.
"Наистина аз съм много дълбоко и емоционално свързана с Германия, не само служебно, за мен е като втора родина и тази тема е болезнена да я коментирам – тревожни факти от Германия – център и мотор на икономиката на Европа, за нас винаги модел за подражание и на активни политически връзки", коментира дипломатът.
"Имаше процес в последните 20 - 30 години и всичко беше стабилно и балансирано. Младите хора отидоха в сериозни професии и които не намериха място професионално, отидоха в политиката. Статистиката показва, че голяма част, особено в Зелената партия, няма образование, няма и средно образование. Не може да се разчита, че хора без образование и без политически и административен опит ще дадат резултати особено в кризи".
В условия на кризи се проявява болезнено, ако бяха стабилните времена както преди, сега нямаше и да се забележи", обясни Меглена Плугчиева.
И обясни причините:
"Това управление и Германия направиха грешки още от времето на Меркел – миграционната политика – "елате, ще се справим". Германия призна, че не се е справила. И тези, които дойдоха - те са с друг манталитет и религия, не успяха да се включат в пазара на труда и не се оправда очакването, нещо, което се очакваше да стане и че те ще имат принадена стойност за икономическия растеж на Германия".
В резултат на това те натовариха социалната система, увеличи се престъпността. За 2023 година в сравнение с 2022 година статистиката показва тройно увеличение. Всичко това са грешки от неправилно управление, коментира Плугчиева.
"В икономическо отношение Германия затвори всички атомни централи точно в периода на война в Украйна и прекъсна всички връзки с Русия. Сега Германия внася втечнен газ от САЩ и други страни, оказва се, че пак внася руски петрол, но през Индия", обясни бившият посланик на България в Германия.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..