Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Човек може да обича Русия, но без да обича войната"

Ангел Григоров след завръщането си от Русия: Никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин

4
Снимка: Ани Петрова

В "Родина зад граница" гост е Ангел Григоров, който беше нашият кореспондент в Русия. Той е живял в Русия и като дете. Учил е в руско училище в Москва. Като журналист заминава преди шест години отново за Русия, като кореспондент на БНР. И се завърна преди месеци по стечение на обстоятелствата.

       Позиция на ръководството на БНР по повод отнемането на акредитацията и изгонването от Руската федерация на кореспондента ни Ангел Григоров

Сега продължава да общува с руснаци и тук в България. Запознава се с хора, които са избягали от т.н. специална операция и му разказват за България като тяхното място.

В Русия оставя много специални за него хора, с които продължава да поддържа връзка и казва, че братската дружба не е между народите, а между хората.


Как ни приемат руснаците, наистина ли сме като „врагове“ в техните очи?

Според Ангел Григоров за тези руснаци, които предпочитат да повтарят клишетата на пропагандата, България има статут на неприятелска държава.

"Но никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин, каза Ангел Григоров в "Родина зад граница". 

"Как да обичаме Русия днес? – чувствителен въпрос в българското общество, защото едната линия отрича до крайност Русия, има хора, които изпитват сантимент към Русия, но го прикриват, заради войната в Украйна. Целият този микс от нагласи води до фиксация, в която територия, народ и власт се сливат. 

На въпроса дали нещо се обърка, Григоров изтъкна:

"Лично за мен се обърка, тъй като не очаквах, че Русия ще започне тази война. Трябва да гледаме фактите – Русия нападна Украйна, за мен това беше крайно неочаквано и крайно разочароващо. Месеци преди т.н. специална операция аз разговарях с водещи руски експерти, някои от най- добрите познавачи на процесите в Русия, всички ми казаха, че няма да се стигне до война, това би било голяма грешка и контра продуктивно за самата Русия. Имаше объркване, имаше разочарование и аз трябваше бързо да се взема в ръце и да си върша работата". 

Ангел Григоров

Ангел Григоров продължава да говори на руски език и да чете руски книги, да слуша руска музика, която споделя в нашия ефир и разказва за концерта с антивоенни песни на руската група ДДТ в София.

"В Русия има много хора, които заявяват позицията си, съзнателно оставяйки в Русия, защото да се критикува от чужбина е по-лесно, по-безопасно е", допълни колегата от БНР.

"Няма нищо лошо и не можем да забраним на хората да имат сантимент към Русия. Това не е срамно, това е исторически обосновано, но запазвайки този сантимент не трябва да си затваряме очите за факти, които не са приятни. Да обичаш войната и да обичаш Русия са две различни неща и аз мисля, че човек може да обича Русия без да обича войната", каза още в "Нощен Хоризонт" Григоров.


На церемонията на 25 февруари на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. Ангел Григоров получи наградата "Златен глас", която се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян.

Слушайте интервюто на Добринка Добрева с Ангел Григоров в рубриката "Родина зад граница" на "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32