Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Човек може да обича Русия, но без да обича войната"

Ангел Григоров след завръщането си от Русия: Никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин

4
Снимка: Ани Петрова

В "Родина зад граница" гост е Ангел Григоров, който беше нашият кореспондент в Русия. Той е живял в Русия и като дете. Учил е в руско училище в Москва. Като журналист заминава преди шест години отново за Русия, като кореспондент на БНР. И се завърна преди месеци по стечение на обстоятелствата.

       Позиция на ръководството на БНР по повод отнемането на акредитацията и изгонването от Руската федерация на кореспондента ни Ангел Григоров

Сега продължава да общува с руснаци и тук в България. Запознава се с хора, които са избягали от т.н. специална операция и му разказват за България като тяхното място.

В Русия оставя много специални за него хора, с които продължава да поддържа връзка и казва, че братската дружба не е между народите, а между хората.


Как ни приемат руснаците, наистина ли сме като „врагове“ в техните очи?

Според Ангел Григоров за тези руснаци, които предпочитат да повтарят клишетата на пропагандата, България има статут на неприятелска държава.

"Но никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин, каза Ангел Григоров в "Родина зад граница". 

"Как да обичаме Русия днес? – чувствителен въпрос в българското общество, защото едната линия отрича до крайност Русия, има хора, които изпитват сантимент към Русия, но го прикриват, заради войната в Украйна. Целият този микс от нагласи води до фиксация, в която територия, народ и власт се сливат. 

На въпроса дали нещо се обърка, Григоров изтъкна:

"Лично за мен се обърка, тъй като не очаквах, че Русия ще започне тази война. Трябва да гледаме фактите – Русия нападна Украйна, за мен това беше крайно неочаквано и крайно разочароващо. Месеци преди т.н. специална операция аз разговарях с водещи руски експерти, някои от най- добрите познавачи на процесите в Русия, всички ми казаха, че няма да се стигне до война, това би било голяма грешка и контра продуктивно за самата Русия. Имаше объркване, имаше разочарование и аз трябваше бързо да се взема в ръце и да си върша работата". 

Ангел Григоров

Ангел Григоров продължава да говори на руски език и да чете руски книги, да слуша руска музика, която споделя в нашия ефир и разказва за концерта с антивоенни песни на руската група ДДТ в София.

"В Русия има много хора, които заявяват позицията си, съзнателно оставяйки в Русия, защото да се критикува от чужбина е по-лесно, по-безопасно е", допълни колегата от БНР.

"Няма нищо лошо и не можем да забраним на хората да имат сантимент към Русия. Това не е срамно, това е исторически обосновано, но запазвайки този сантимент не трябва да си затваряме очите за факти, които не са приятни. Да обичаш войната и да обичаш Русия са две различни неща и аз мисля, че човек може да обича Русия без да обича войната", каза още в "Нощен Хоризонт" Григоров.


На церемонията на 25 февруари на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. Ангел Григоров получи наградата "Златен глас", която се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян.

Слушайте интервюто на Добринка Добрева с Ангел Григоров в рубриката "Родина зад граница" на "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16