Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Даниела Карабелова за превенцията на вирусните инфекции

"В този грипен сезон сега преглеждам в моя кабинет предимно деца и констатираме повишена заболеваемост, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Даниела Карабелова, специалист в областта на апитерапията, ароматерапията и хомеопатията.

В сезона на грипните вируси  почти всеки изпитва неудобствата на хремата и кашлицата. Това как нашето тяло ще срещне и взаимодейства с вируса и доколко ще допусне неговото действие, зависи от състоянието на имунната система. Телата ни познават вирусите, те са навсякъде около нас и ги срещаме непрекъснато.

Т.е. вирусите са паразитна единица и не могат да живеят, ако не ги допуснем. Бариерата срещу вирусите изграждаме сами. Ако пък се случи вирусът да преодолее защитата ни, тогава целият организъм се мобилизира да отстрани този нашественик и складира в имунната памет срещата си с него. Т.е. изгражда по-силен имунитет срещу вируси.

"Вирусите са нещо като клетъчни паразити и те използват системите и ресурсите на нашите клетки, навлизат в клетката и я карат да произведе техните белтъци, техните нуклеинови киселини, след което да си сглобят техните вириони, което дори не е клетки и реално разрушавайки клетката, те да я напуснат и да заразят още хиляди такива нови, поясни още д-р Карабельова.

"Нашето емоционално състояние, общото състояние на организма ни до голяма степен обуславя дали заразявайки се, ще развием инфекция.

Такива проучвания са правени много. 


Повечето грипни вируси, които причиняват т. нар. настинки, изграждат у нас имунна реакция, която не е трайна. Такива парагрипни вируси са стотици. Реално, ние можем да боледуваме често от тях. А защо боледуваме често и защо някои от нас боледуват често - защото ние не знаем как да се грижим за здравето си, не се храним правилно, не спазваме природосъобразен начин на живот.

През зимата трябва да спим повече, за да се съобразяваме с циркадните ритми. Трябва да се храним със сезонна храна. А нашите предци искат или не искат са го правели...

Хората в миналото са ползвали много физикални средства. Яли са много сезонна храна, пиели са много чайове, природни продукти като мед и пчелни продукти, разказа още д-р Даниела Карабельова.

По думите й хомеопатичните препарати са регистрирани като лекарствени препарати и са контролирани много повече от хранителните добавки.


Тя посочи, че преглежда и лекува своите пациенти по холистичен начин, разглеждайки тяхното здраве като една цялостна система, не като болен орган, търсейки причината за болестта, ползвайки различни алтернативни подходи.

Д-р Карабельова разказа за ползите от етеричните маслаза тяхното широкоспектърно действие върху нашия организъм. 


Д-р Даниела Карабелова е специалист в областта на апитерапията /лечение с пчелни продукти/, ароматерапията /облекчаване на различни болестни състояния с натурални масла/ и хомеопатията /алтернатива на конвенционалното лечение с медикаменти/.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36