Има много добри журналистически разследвания, които ни показват наличието на корупционни практики, но последици няма, каза пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".
"Имаше страхотни записи как се подправят изборни резултати – от очевидно по-очевидно."
Има отстъпление на правото в глобален мащаб, допълни той.
Т. нар. съдебна реформа, превърнала се във фетиш, приключи по един доста безславен начин, коментира Калин Славов в предаването "Преди всички".
"Много инертна е системата на правораздаването и такива промени на ниво Конституция по върховете доста трудно биха оказали влияние в ежедневното правораздаване", смята той. По думите му, "подобни промени ще останат някъде по върховете, много по-дълбоки трябва да бъдат".
Според Славов "политическият процес даде някакво усещане за стабилност, но това усещане се превръща в усещане за застой, защото политическите фактори почнаха да се блокират един друг". В размяната на реплики "Магнитски" срещу "Кеш" (между президента Румен Радев и Делян Пеевски) Славов вижда "персонификация на политически борби".
Разделянето на КПКОНПИ на две части връща нещата в изходна позиция и беше с идеята да се покаже, че нещо се прави в тази сфера, подчерта той.
Законът за защита на лицата, които подават сигнали за нередности пък е бил приет "по най-неприемливата законодателна практика, направен за буквално седмица; на практика той е неприложим във вида, в който е написан", изтъкна той.
"Чиновнически подход – да сложим тикчето в кутийката и да можем да рапортуваме приемането на закона. Друг закон, който също е в тази група, е Законът за лобизма. Той трябваше да бъде приет преди повече от година. Засега е на ниво концепция. Наблюдателите от ЕК и от ОИСР, които също държат да видят този закон приет, доста бързо усетиха, че се опитваме отново да се измъкнем, като силно стесняваме определението за корупция, за да могат много субекти за останат извън него."
Калин Славов посочи още, че "по много тежък начин върви процес, пряко свързан с конкурентноспособността на българската икономика – закони, които ще въведат много повече отчетност, прозрачност и антикорупционни процедури в бизнеса, в големите фирми".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..