Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Данните имат тъмна и светла страна

| Интервю
Никола Тулечки
Снимка: БГНЕС, архив

Данните имат тъмна и светла страна, каза пред БНР Никола Тулечки от неправителствената организация "Данни за добро", който ще участва днес в дискусията "За данните и хората".

"Светлата страна е, че чрез тях осмисляме повече света и можем да взимаме по-адекватно решения. Тъмната страна е, че който контролира данните, може да има нелегитимна власт", обясни той. 

По думите му трябва да се идентифицират рисковете и те да се управляват навреме. Според него регулаторно трябва да се покрият някои дупки, да се адаптира образованието и да се обясни на хората къде има рискове. Това е мащабен процес, а отговорността е върху цялото общество, категоричен бе той.
 
В предаването "Преди всички" Тулечки предупреди, че трябва да сме бдителни за фалшивата информация: 

"Съвсем скоро този изкуствен интелект неизбежно ще падне в ръцете на по-нечистоплътни играчи. Той е напълно способен да се научи къде са предразсъдъците на хората - тогава е доста опасно, защото той не само ще може да произвежда недостоверно съдържание, а това съдържание ще бъде произведено точно за да отговори на нечий предразсъдък и хората ще бъдат предразположени да го консумират. Това е опасно".

Всички ще трябва да се научим да даваме инструкции на човешки език на чат бот, изказа мнението си Никола Тулечки и обясни:

"Неизбежно е. Тази технология е много способна и тя вече навлиза във всички сфери на нашето ежедневие. Рано или късно ще се сблъскаме с такъв тип технология - примерно тя ще замени комуникация на гише, с клиенти, ще замени цъкане на настройки".

Притеснението, че машините ще изместят хората, винаги съпътства технологията, напомни още Тулечки. Той обаче подчерта, че като се погледне в ретроспекция, то не е толкова реално. 

"Това са едни задачи, които според мен за добро ще бъдат заменени от машина и машината просто ще направи хората по-продуктивни и да могат да произвеждат повече с времето".

В случая "Школо" не виждам никакъв проблем, каза още експертът. По думите му в случая е имало опит да се създаде паника и дезинформационна кампания, но комуникацията е била адекватна и е внесла успокоение. 

Интервюто на Силвия Великова с Никола Тулечки в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18