Като всяко хубаво е ценно нещо и тези археологически открития в нивите на стражишкото село Нова Върбовка станали случайно, разказа в "Закуска на тревата" директорът на регионалния историческия музей във Велико Търново Иван Църов:
„Открито е наистина при селскостопанска обработка на терена. Плугът на трактора закача гробницата. Трактористът вижда костите и първоначално се мисли, че е криминално погребение и се информира полицията. Виждат, че е твърде старо, вземат археолога Недко Еленски, отиват и вече става ясно, че това са римски гробове“.
И така в условията на кални реки, през черните пътища археолозите започват да копаят в нивата, правят навеси и така спасяват римската гробница, за да не бъде унищожена от снежното бедствие в края на ноември. Работата продължава през целия декември. Открити са две зидани гробници, датирани през първата половина на трети век след Христа, каза археологът Калин Чакъров:
„За щастие се оказа, че не са отваряни нито през Античността, нито по-късно. Тези са се запазили по една или друга причина. Това е тъжна семейна история, тъй като в по-ранния гроб е погребано дете на 2-3-годишна възраст. В гроба, който го пресича частично, са погребани мъж на 50-60 години и жена на 45-49 години, не са правени все още ДНК анализи, а само антропологичен анализ и може да се каже, че става дума за семеен некропол“.
Археолозите откриват при спасителните разкопки в некропола от преди 18 века детски златни обеци, детска огърлица от стъклени сини и жълти маниста, още златни накити, сребърни и бронзови монети от епохата, стъклени съдове за сълзите на платените оплаквачки, така наречените лакримарии, изцяло запазена голяма керамична амфора. Гробните съоръжения и находките говорят за знатния произход на семейството, още повече че е открит и голям медальон на император Каракала, допълни още за БНР Калин Чакъров:
„Интересното е от една страна е добрата запазеност, а от друга страна, че е отсечена в град Пергам, Мала Азия. На опъковата страна има изобразена прекрасна сцена от посещението на императора през 214 година в град Пергам, където той търси изцеление от прочутия бог Асклепий, богът на медицината. Медальонът е доста рядък и интересен и вече е част от фонда на Регионален исторически музей Велико Търново“.
Медальонът е бронзов, а надписите са на старогръцки. Това не е монета за ежедневно обръщение, въпреки че има платежна стойност, а е нещо като днешните юбилейни монети, поясни директорът на музея археологът Иван Църов. Медальонът на римския император Каракала и връзката му с античния римски град Никополис ад Иструм водят и до хипотези, коментира Църов:
„Както вече разбрахме, това е богато семейство земевладелци. Вероятно наблизо е тяхното имение, тяхната вила рустика. Дали те са част от муниципалната аристокрация, т.е. от тези, които живеят в Никополис ад Иструм, само можем да гадаем това нещо, но е твърде вероятно“.
За съжаление, великотърновските археолози не планират да продължат разкопките в нивата на Нова Върбовка, където може да е чифликът на погребаното семейство или да има и други некрополи.
Разкритите находки ще останат в музея във Велико Търново. Няма как да бъдат предадени на Община Стражица, както искат, коментира Иван Църов и разказва за случайно направените открития от великотърновските археолози през годините:
„Например погребението от село Големаните в Килифаревия балкан от 1991 година, изключително богато тракийско погребение. Античният керамичен център в Павликени също беше открит по случайност в един януарски ден от иманяри, които копали с багер. Много са случайните открития през 153-годишната история на историческия музей, но през последната година това е голямото откритие, което е направено по този случаен начин“.
Експонатите от нивата в село Нова Върбовка все още се обработват, но техни снимки ще бъдат показани на фотоизложба пред Факултета по изобразителни изкуства във Велико Търново за 14 февруари, празникът на археолога.
Още по темата в звуковия файл.
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични...