Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Оставката на министър няма да реши проблемите"

Проф. Димитър Греков: Всички земеделски производители трябва да получат средства за 2023 г.

"За първи земеделците са обединени"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Протестите на земеделските производители ще продължат и през днешния ден, въпреки че правителството предложи нов меморандум за решаване на проблемите в сектора. Премиерът покани на разговор всички недоволни днес в 18 часа.

Исканията на земелците дори са малко закъснели, заяви пред БНР проф. Димитър Греков, бивш министър на земеделието.

"Българските фермери повече от година са подложени на един експеримент, който ги тика към нещо, което не могат да изпълнят и не  е типично за българската земеделска среда – зелената сделка.

За първи земеделските производители са обединени, отбеляза проф. Греков. 

"Винаги политици са се опитвали да разделят техните искания. Целта им не е само пари, става въпрос и за бъдеще. Важно е в кратък срок да се приемат закони".

Той посочи, че Аграрната камара е добър опит за обединяване на земеделските производители

"Зърнопроизводителите са обеденени вече под един общ план. Но други земеделски организации, като говедовъдство и овцевъдство, са много разеденени. Те са над 200, а трябва да бъдат обединени и да имат представител". 

Трябва да има Закон за браншовите организации, посочи той.

2023 г. беше изключително трудна за всички. На всички земеделски производители са необходими средства, отбеляза професор Греков.

"Финансовата година не съвпада със стопанската". 

Според него, подаването на справка не е формата, под която трябва да се отпускат средства. 

"Парите не решават всичко. За момента са необходими - да се даде устрем на хората да работят и поне през 2024 г. да имат положителни резултати в своите сметки. Но трябва да се приемат и закони, които да дадат поглед към бъдещето на земеделските производители. В момента има задържане в земеделското производство. Ако то се задържи, ще има спад", обясни той.

Оставката на един или друг министър няма да реши проблемите, смята експертът.

"Трябва да се проведе диалог, а  земеделските производители да имат точни и ясни искания. Те са прави. За първи път са в унисон с европейките искания. Важно е Европа да чувства пулса на всички страни. Условията в тях са различни".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови камери следят за нарушения на пътя в Атина и Солун

Гърция затяга контрола на пътния трафик с нови камери в Атина и Солун. Нови 1380 камери се поставят в Атина, съобщиха от министерството на транспорта. Те ще фиксират в реално време всички пътни нарушения, като информацията ще постъпва в център на Пътна полиция. Собственикът на автомобила, извършил нарушения, ще получава информация и..

публикувано на 28.11.24 в 11:46

Операция "Адмирал" срещу най-голямата ДДС измама в историята на ЕС

Над 350 обиска са извършени в 16 страни членкина ЕС, включително България, съобщи Европейската прокуратура, по чието нареждане са предприети действията. Причина е предполагаема измама с ДДС за 297 милиона евро. Самото разследване, известно като "Адмирал", е започнало още от ноември 2022 г. Това е най-голямото в историята на ЕС разследване за..

публикувано на 28.11.24 в 11:34

Жена роди в линейка на път за болница, бебето почина

29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ ,на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че  в линейката е имало лекарски екип. Назначена е спешна проверка по случая. Часове преди да роди младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Училищен дневник е хакнат заради запаметена учителска парола

Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими знания за XXI век. Също така да се разгледат политиките за ползване на публични компютри в училища и в системата на образование, дори и тези в кабинетите по информатика. Това препоръча Любомир..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Приспособяват подземни тунели за бомбоубежища в Атина

Гръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...

публикувано на 28.11.24 в 11:08

Заради поскъпването на "Гражданска"-та на такситата: КЗК на проверка в Асоциацията на застрахователите

От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха, че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователи. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..

публикувано на 28.11.24 в 11:06

Изгубени в достъпа до информация

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..

публикувано на 28.11.24 в 11:01