Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелският композитор и певец Авиху Медина създава песен по псалми на цар Давид

Авиху Медина
Снимка: Искра Декало

„Не ме отхвърляй в старостта ми, кога почне да чезне силата ми, не ме оставяй“. Това са стихове от 70-тия псалм на Давид, по който израелският композитор и певец Авиху Медина създава популярна песен, станала световен хит и му донесла най-високото отличие за принос в културата в еврейската държава - наградата на Израел. До тогава е бил в категорията източни (чалга) певци. 

Произхожда от йеменските евреи и твори песни на базата на мелодии и ритми, чути от родителите и от бабите и дядовите си. Доказва, че музиката се дели на добра и лоша, а другото са някакви музикални теории. 

"Това е една от най-известните ми композиции и е по текст на един от псалмите на цар Давид." Не ме изоставяй, като остарея ". Бях я написал за конкретен певец. Първоначално той не искаше да я изпълни. Стряскаше го прекалено сериозният текст. Смяташе, че трябва да изпълнява само леки песни, на базата на народни мотиви. 

След 4 години склони да изпее този псалм и имаше огромен успех. Когато я писах бях млад, но усещах нещата в бъдеще. Да си възрастен певец не е лесно. Имаш славно минало. На рядко се сещат да те поканят да участваш в концерт. Бъдещето на творчеството ти е неясно. Израел е страна с много музикални таланти. Всеки две - три години се появяват млади певци, чиито песни засенчват най-изпълняваните шлагери от последните няколко години. Ние имаме шанс само сред публика от наши връстници, при които носталгията е доминираща, каза за БНР Авиху Медина.

Слушащите музика в Израел са шест милиона. Едни обичат класическа и оперна музика, други джаз или хорова музика. Леката и забавна музика предпочитат не повече от 4,5 милиона. А ние имаме талантливи изпълнители, за поне 100 милиона слушатели.

Като публиката е толкова малко, не са минали и десет години и ти си вече творец от предна епоха. Младите енергично те изтласкват от сцената и в прекия и в преносния смисъл на думата.

Но това е хубаво, нали? Имаме много жанрове, много изпълнители и много предпочитания на слушателите. Нищо, че страната ни е малка."

За човек, произлизащ от бедно семейство, при това от група евреи, което не са имали особено голям авторитет в Израел при пристигането им, музиката и спорта са двете области, с които младите хора са можели са се оттласнат от дъното. Медина е опитал и двете и е постигнал успехи. Като малко момче, когато овдовелият му баща създава ново семейство, Авиху отива в интернат в кибуц. Там опознава нови жанрове музика. Влюбва се в рока. Творчеството му е комбинация между източна и западна музика. Затова то е толкова слушано по всички радиостанции и по мрежата.

"Получих наградата на Израел като първопроходец на нов за Израел жанр. Някои го наричат източен, аз - не. Всеки, който е пристигнал в тази страна е донесъл музикалните традиции на предците си. Те може да са от запад, изток, север, юг, о ако звучат добре, стават любими за всички. Затова, като се говори за израелска музика, имаме предвид влиянието и пречупването под нов ъгъл на цялата световна традиция и на съвременните течения.

Например, моите родители имат йеменски корени. Семейството на майка ми е пристигнало по тези места през 1883 година. И родителите ми, и аз сме родени тук. Но вкъщи звучеше музиката на страната, откъдето идват и аз познавам добре традициите на Йемен. 

Притаявам дъх като ги слушам. Сега от страната на дедите ми се чува само за ракетите на Хусите и дрънкането на оръжие в Червено море. Но терористите са толкова малка група, че не са в състояние да заглушат музиката на Йемен, нито музиката на Израел, убеден е Авиху Медина.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45