Дори и без да се чуе изстрел или експлозия, бруталната война срещу Украйна се усеща навсякъде. Още в първото малко населено място след границата (Сирет, Румъния – Порубное, Украйна) има импровизиран мемориал на героите, паднали в защитата на страната си – снимки на млади мъже, загинали в последните близо две години война и надпис за слава на героите. Животът продължава, но скръбта е във въздуха. Усмивките са рядкост. Лицата на хората са угрижени, тъжни, но в очите им има решителност.
По пътя до Киев (около десет часа шофиране с няколко кратки почивки) пейзажът се променя – от изоставени или с изглед на изоставенииндустриални зони, през спретнати малки населени места до големи градове. Често може да се спре на пътя в близост до малък град или село, където възрастни хора продават плодове, зеленчуци, мед и други продукти, собствено производство.
Същата гледка се повтаря и на пазарите в по-големите населени места, където площадите са оживени. Макар да са много по-шумни и колоритни, хората в тях също са умислени и сериозни. Младите опитват да живеят въпреки войната, възрастните – с нея.
Стани герой! Дари кръв за победата!
Трафикът е оживен, понякога се вижда и превоз на тежка военна техника. На няколко възлови пътни артерии има контролни пунктове, на които военните спират избирателно. Понякога се срещат и полицейски патрули.
Пътищата в Украйна също имат своя колорит. За десет часа път се виждат от съвременни бързи автомобили до коли на повече от 40 години. Не липсват и велосипедисти, включително и възрастни хора, които пътуват между малките населени места със старо колело.
Радиостанциите изобилстват от украински песни, посветени на войната, като повечето от тях предвиждат бъдещата победа. Чуват се и популярни западни произведения в различни жанрове. На всеки час, независимо от радиостанцията, има комерсиална и социална реклама. Във втората част има призиви за присъединяване към въоръжените сили на Украйна, за кръводаряване „за победата“ и за включване било финансово, било чрез друг вид помощ, към различни организации, които набавят ресурси за армията.
Църкви, знамена и улично изкуство
Пътищата в Украйна в общия случай са в много добро състояние, макар и да има отделни участъци, където не е правен ремонт от десетилетия. И малките, и големите градове са спретнати и подредени. Силно впечатление правят църквите – независимо дали става дума за катедрала, малка църква в квартал на голям град или в някое село, дори за малък параклис, те са много добре поддържани. Дори понякога контрастът е огромен – красива църква, заобиколена с руини или къщи на много бедни хора.
Знамената са навсякъде – било физически флагове, вързани на стълбове, окачени на покриви, било изрисувани на стените, електрическите табла и на всевъзможни места по сградите. Има и много графити, в които преобладава една тема – войната и силата на украинската армия да отвърне на агресията.
Репортаж на Марта Младенова от Киев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Марта Младенова
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..