Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще разреши ли новият конкурс за директор драмите в НГДЕК?

| Интервю
НГДЕК
Снимка: БГНЕС

Засега не е ясно има ли и колко са кандидатите за поста директор на Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ", позната като НГДЕК, или Класическата гимназия. Според Министерството на културата "нещата са прозрачни". Вече повече от 10 години обаче училището излъчва сигнали за  разделение, противопоставяне и сблъсъци. 

"Беше мечта. Изборът беше внимателно направен. Проверихме, проучихме. Решихме, че трябва да търсим училище, в което освен овладяване на науките по стандарта на МОН, трябва да има застъпено хуманитарно образование. В десети клас вече нямаше за кога да отлагаме вземането на решение дали да остане в това училище, в което, оказа се, са легенда и мит всички наши представи. Разбрахме, че тя не получава достатъчно", разказа пред БНР Мая Добровска, майка на ученичка, която в десети клас се мести от НГДЕК в друга гимназия. Добровска даде пример с часовете по история, които по думите ѝ в определен период са били "пародия" и допълни картината на недостатъчната подготовка и по други предмети.

Мая Добровска  Снимка: Ирина Недева"Атмосферата в училище не е дружелюбна. Това е атмосфера на омраза", категорична е тя.

"Моето дете напусна, за да съхраним възможността все пак да завърши образована", посочи майката, чиято дъщеря била втора-трета в класа по успех.

"Искам тази институция – защото НГДЕК е институция, да не е празно наименование, да има отново онова съдържание, заради което записахме детето там", допълни Мая Добровска.

Борис Иванов  Снимка: Ирина Недева

"Когато постъпих в Класическата гимназия - беше алармено, учениците ми казаха – господине, вие сте ни седми преподавател. Откакто аз съм напуснал, още четирима, говоря само за български език и литература. Върволица", разказа Борис Иванов, който сега преподава български език и литература в столичното 119-о училище "Проф. Михаил Арнаудов".

Преподавателят отбеляза, че по отношение на него е имало закани - "този колега бял ден няма да види" и са последвали административна гонка и унижения, като това "не е частен случай".

"Една година почти издържах."

"Надявам се този конкурс да не е надгробна плоча за моята наивност", коментира Борис Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Протест на ученици от НГДЕК през 2015 г. Снимка: БГНЕС

Имаме уверение, че трима представители на Софийския университет ще бъдат в журито, което ще проведе конкурса, съобщи за БНР ректорът на висшето училище проф. д-р Георги Вълчев. Академичният съвет на университета излезе с декларация по казуса с НГДЕК.

"Ние не заемаме страна. Искаме обективен, публично прозрачен конкурс", каза той.

Ключово е да се запази този профил на гимназията – и специализиран, и широко хуманитарен, смята проф. Вълчев, който напомня, че гимназията е асоциирана към Софийския университет "Св. Климент Охридски".

проф. Георги Вълчев  Снимка: БГНЕС

"Не желаем тази кампания, включително увличане на групи ученици, родители да продължи. Това вреди на имиджа на гимназията. Ние ще държим да бъде оздравена!"

Готови сме да подпомогнем по всякакъв начин новото ръководство на гимназията, увери ректорът на СУ.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02