Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Баба Марта бързала, мартенички вързала“ залага на ръчно изработените мартеници, които предават традицията

"Обичам Пижо и Пенда" - мартенички от сърце

Арт ателие на великотърновската организация на инвалидите се включва в благотворителна инициатива

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

32 социални институции за деца и възрастни във Велико Търново започнаха с благотворителните си продажби на мартеници. Да спазим традицията, да подкрепим българското срещу китайската ширпотреба за мартеници, казват жените от общинската организация на хората с увреждания в старопрестолния ни град. Близо три хиляди мартенички, пана с шевици и картички са подготвили за благотворителния базар участниците в арт ателието на хората с увреждания. 

За 13-а година социалните институции за деца и възрастни в община Велико Търново излизат на благотворителния базар „Баба Марта бързала, мартенички вързала“, разказа директорката на общинската социална и здравна дирекция Росица Димитрова:

„С много голямо внимание и със зачитане на това, което правят децата, хората с увреждания и възрастните хора, ние продължаваме традицията да се зарадваме на произведеното в този хубав празник Баба Марта.  Творят още по-различни, по-сложни като техники мартенички и с нетърпение очакват, както казват те – да ни видят всички“.

По традиция, благотворителният базар с мартеничките на социалните институции е в района на чешмата до община Велко Търново. Първи своите ръкоделия с бели и червени конци, обагрена вълна, бродирани картички, картини с хартия по техниката квилинг, закачливи сувенири от естествени материали показаха творците от общинската организация на инвалидите. За сътворената с обич първомартенска красота разказват Йорданка Петрова, Дочка Димитрова и Йотка Вълева:

„Вложила съм много любов, старание. Да представим на хората, да са щастливи, да са радостни. Като видят мартеничка, да си я сложат на ръката, да си я закачат вкъщи. Имаме много изработки“, разказва Йорданка Петрова.

Обичам тези български стари традиции, които съм наследила от бабите си и от родителите си“, допълва Дочка Димитрова.

„Обичам Пижо и Пенда, обикновената мартеница, която е с бял и червен конец“, казва Йорданка Петрова.

Имам афинитет към вълната, тя най ми допада, най ми е на сърце и по принцип за мен мартеницата е бяло и червено“, казва Йотка Вълева.

„Трябва да запазим традициите и ще успеем с много работа и любов“, категорична е Дочка Димитрова.

„Посланието на нашите мартенички е да носят здраве и любов на хората“, споделя Йорданка Петрова.  

Близо три хиляди мартенички и различни ръкоделия за благотворителния мартенски базар са направили хората с увреждания, които се събират в арт ателието на великотърновската организация на инвалидите. Това е начинът за нашата социализация, защото можем, знаем и сме полезни, разказа председателят на регионалната организация на инвалидите Йотка Вълева и е уверена, че ръчно направените мартенички ще преборят китайската ширпотреба:

„Ние сме българи и трябва да предаваме традицията от поколение на поколение и искаме да покажем ръчно изработеното, а не ширпотребата на китайците. Да, нашите издалия са малко по-скъпи, но в тях е вложен много труд, много любов и много социална дейност. Всичко това е изработено от хора с увреждания, които, както казваме ние, целта е да се социализират, да не стоят затворени в домовете си, а да бъдат полезни на себе си и на обществото. Приходите обикновено използваме за закупуване на нови материали и хората от арт ателието се представят на фестивали за хора с увреждания“.

Ръка, която дава с добро, получава добро. На този принцип великотърновската организация на хората с увреждания оползотворява приходите от благотворителните базари, в които участва, сподели председателката на организацията Величка Накова:

„Давали сме от тези пари на наши членове, на децата им за балове, за лечение. Давали сме като дарение. Макар че сме хора с увреждания, ние сме като другите. Малко по-бавно, но вършим същите неща. Правим най-различни неща, където минете тук, са все мартеници, а при нас има и картини, и картички, и сувенирчета, така че сме разнообразни“.

Инициативата „Баба Марта бързала, мартенички вързала“ с изделията на социалните институции, на фондация „Искам бебе“, на фондация „Зов“ и на клуба по битова култура към читалище „Надежда“ продължава до 1 март, като всеки ден своите изделия до община Велико Търново ще представят и продават различни социални услуги, за да подкрепят своите благотворителни каузи.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10