За 13-а година социалните институции за деца и възрастни в община Велико Търново излизат на благотворителния базар „Баба Марта бързала, мартенички вързала“, разказа директорката на общинската социална и здравна дирекция Росица Димитрова:
„С много голямо внимание и със зачитане на това, което правят децата, хората с увреждания и възрастните хора, ние продължаваме традицията да се зарадваме на произведеното в този хубав празник Баба Марта. Творят още по-различни, по-сложни като техники мартенички и с нетърпение очакват, както казват те – да ни видят всички“.
По традиция, благотворителният базар с мартеничките на социалните институции е в района на чешмата до община Велко Търново. Първи своите ръкоделия с бели и червени конци, обагрена вълна, бродирани картички, картини с хартия по техниката квилинг, закачливи сувенири от естествени материали показаха творците от общинската организация на инвалидите. За сътворената с обич първомартенска красота разказват Йорданка Петрова, Дочка Димитрова и Йотка Вълева:
„Вложила съм много любов, старание. Да представим на хората, да са щастливи, да са радостни. Като видят мартеничка, да си я сложат на ръката, да си я закачат вкъщи. Имаме много изработки“, разказва Йорданка Петрова.
„Обичам тези български стари традиции, които съм наследила от бабите си и от родителите си“, допълва Дочка Димитрова.
„Обичам Пижо и Пенда, обикновената мартеница, която е с бял и червен конец“, казва Йорданка Петрова.
„Имам афинитет към вълната, тя най ми допада, най ми е на сърце и по принцип за мен мартеницата е бяло и червено“, казва Йотка Вълева.
„Трябва да запазим традициите и ще успеем с много работа и любов“, категорична е Дочка Димитрова.
„Посланието на нашите мартенички е да носят здраве и любов на хората“, споделя Йорданка Петрова.
Близо три хиляди мартенички и различни ръкоделия за благотворителния мартенски базар са направили хората с увреждания, които се събират в арт ателието на великотърновската организация на инвалидите. Това е начинът за нашата социализация, защото можем, знаем и сме полезни, разказа председателят на регионалната организация на инвалидите Йотка Вълева и е уверена, че ръчно направените мартенички ще преборят китайската ширпотреба:
„Ние сме българи и трябва да предаваме традицията от поколение на поколение и искаме да покажем ръчно изработеното, а не ширпотребата на китайците. Да, нашите издалия са малко по-скъпи, но в тях е вложен много труд, много любов и много социална дейност. Всичко това е изработено от хора с увреждания, които, както казваме ние, целта е да се социализират, да не стоят затворени в домовете си, а да бъдат полезни на себе си и на обществото. Приходите обикновено използваме за закупуване на нови материали и хората от арт ателието се представят на фестивали за хора с увреждания“.
Ръка, която дава с добро, получава добро. На този принцип великотърновската организация на хората с увреждания оползотворява приходите от благотворителните базари, в които участва, сподели председателката на организацията Величка Накова:
„Давали сме от тези пари на наши членове, на децата им за балове, за лечение. Давали сме като дарение. Макар че сме хора с увреждания, ние сме като другите. Малко по-бавно, но вършим същите неща. Правим най-различни неща, където минете тук, са все мартеници, а при нас има и картини, и картички, и сувенирчета, така че сме разнообразни“.
Инициативата „Баба Марта бързала, мартенички вързала“ с изделията на социалните институции, на фондация „Искам бебе“, на фондация „Зов“ и на клуба по битова култура към читалище „Надежда“ продължава до 1 март, като всеки ден своите изделия до община Велико Търново ще представят и продават различни социални услуги, за да подкрепят своите благотворителни каузи.
Снимки: Здравка Маслянкова
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.