За 13-а година социалните институции за деца и възрастни в община Велико Търново излизат на благотворителния базар „Баба Марта бързала, мартенички вързала“, разказа директорката на общинската социална и здравна дирекция Росица Димитрова:
„С много голямо внимание и със зачитане на това, което правят децата, хората с увреждания и възрастните хора, ние продължаваме традицията да се зарадваме на произведеното в този хубав празник Баба Марта. Творят още по-различни, по-сложни като техники мартенички и с нетърпение очакват, както казват те – да ни видят всички“.
По традиция, благотворителният базар с мартеничките на социалните институции е в района на чешмата до община Велко Търново. Първи своите ръкоделия с бели и червени конци, обагрена вълна, бродирани картички, картини с хартия по техниката квилинг, закачливи сувенири от естествени материали показаха творците от общинската организация на инвалидите. За сътворената с обич първомартенска красота разказват Йорданка Петрова, Дочка Димитрова и Йотка Вълева:
„Вложила съм много любов, старание. Да представим на хората, да са щастливи, да са радостни. Като видят мартеничка, да си я сложат на ръката, да си я закачат вкъщи. Имаме много изработки“, разказва Йорданка Петрова.
„Обичам тези български стари традиции, които съм наследила от бабите си и от родителите си“, допълва Дочка Димитрова.
„Обичам Пижо и Пенда, обикновената мартеница, която е с бял и червен конец“, казва Йорданка Петрова.
„Имам афинитет към вълната, тя най ми допада, най ми е на сърце и по принцип за мен мартеницата е бяло и червено“, казва Йотка Вълева.
„Трябва да запазим традициите и ще успеем с много работа и любов“, категорична е Дочка Димитрова.
„Посланието на нашите мартенички е да носят здраве и любов на хората“, споделя Йорданка Петрова.
Близо три хиляди мартенички и различни ръкоделия за благотворителния мартенски базар са направили хората с увреждания, които се събират в арт ателието на великотърновската организация на инвалидите. Това е начинът за нашата социализация, защото можем, знаем и сме полезни, разказа председателят на регионалната организация на инвалидите Йотка Вълева и е уверена, че ръчно направените мартенички ще преборят китайската ширпотреба:
„Ние сме българи и трябва да предаваме традицията от поколение на поколение и искаме да покажем ръчно изработеното, а не ширпотребата на китайците. Да, нашите издалия са малко по-скъпи, но в тях е вложен много труд, много любов и много социална дейност. Всичко това е изработено от хора с увреждания, които, както казваме ние, целта е да се социализират, да не стоят затворени в домовете си, а да бъдат полезни на себе си и на обществото. Приходите обикновено използваме за закупуване на нови материали и хората от арт ателието се представят на фестивали за хора с увреждания“.
Ръка, която дава с добро, получава добро. На този принцип великотърновската организация на хората с увреждания оползотворява приходите от благотворителните базари, в които участва, сподели председателката на организацията Величка Накова:
„Давали сме от тези пари на наши членове, на децата им за балове, за лечение. Давали сме като дарение. Макар че сме хора с увреждания, ние сме като другите. Малко по-бавно, но вършим същите неща. Правим най-различни неща, където минете тук, са все мартеници, а при нас има и картини, и картички, и сувенирчета, така че сме разнообразни“.
Инициативата „Баба Марта бързала, мартенички вързала“ с изделията на социалните институции, на фондация „Искам бебе“, на фондация „Зов“ и на клуба по битова култура към читалище „Надежда“ продължава до 1 март, като всеки ден своите изделия до община Велико Търново ще представят и продават различни социални услуги, за да подкрепят своите благотворителни каузи.
Снимки: Здравка Маслянкова
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..