Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"23 години не се бях връщал в България. Все едно някой ми отвори кафеза и излетях като птичка"

"Кавал парк" - мистиката на българския фолклор, грабнала сърцето на американец

Режисьорът Богдан Дарев: Американската ми мечта нямаше да се сбъдне, ако не се бях свързал с българското в мен

| Репортаж
Богдан Дарев и Александър Еплер
Снимка: Личен архив/Богдан Дарев

Филм за магията на българския фолклор, който няма нужда от преводач – това е "Кавал парк", който тръгва по кината от днес. Документалният филм на Богдан Дарев е заснет по идея на кавалджията Васил Денев и разказва за Александър Еплер, американец от руски произход с необичайна съдба. Еплер е композитор, изпълнител и майстор на оригинални концертни кавали.

За Богдан Дарев бихме казали, че е от онези българи, които са сбъднали "американската мечта". Самият той обаче има друг прочит на нещата. Дарев  е продуцент и режисьор, който живее в Сиатъл от 1995 година, когато бил едва 17-годишен.

"Американската мечта и съществува, и не съществува. Относително е. Сбъднал съм я, но не съм я сбъднал там, а става така, че я сбъдвам тук, в България, което е енигма за разнищване", смята режисьорът на "Кавал парк".

"Когато човек иска да работи и работи и следва мечтата си, тя се сбъдва. Аз имам страшно много приятели в Щатите, на които не им се  е сбъднала мечтата да правят кино или това, което обичат, или пък са в работи, които не ги хранят душевно. Може би един ден за мен ще се каже – ето, той отиде в Америка и сбъдна мечтата си да е кинорежисьор. Но тя може би нямаше да се сбъдне, ако не се бях обърнал към българските общности в Сиатъл и към собствената си култура. Да се свържа с българското в мен и с българската публика там и тук. Защото когато правиш кино в Щатите, ти си в един голям океан."

Богдан Дарев

За да сбъдваш мечтите си, трябва да напуснеш зоната на комфорт, убеден е Дарев, който при пристигането си в САЩ започнал да работи за китайски ресторант за 1000 долара на месец. После се наложило да чисти тоалетни.

100-минутният "Кавал парк" е сниман и в България, и в АмерикаТова е пореден документален филм и втори пълнометражен за Богдан Дарев.

"23 години не се бях връщал в България. Всеки разговор, на който съм сядал в кафене с българи, е бил за това как един ден ще се върна. И в момента, в който това стана, беше все едно някой ми отвори кафеза и аз излетях като птичка. Излетях и "полудях", споделя режисьорът.

С героя на лентата – Александър Еплер, се започнали през 2011 г. За коледен концерт за българските деца се чудили кой да свири българска народна музика.

"Казаха ми – има един чешит, много е странен, той ще ти вземе много пари. Аз реших да го намеря. Той дойде, свири на децата, не взе никакви пари. Страшно много се зарадва, че някой го покани от българската общност, която той толкова много обича. Оттогава станахме приятели. Жена ми се запали да свири на кавал и ходи при него на уроци. После остави кавала, аз взех кавала и постепенно се сближих повече и повече с Александър Еплер."

През 70-те години, когато Еплер е тийнейджър, е запленен от българския фолклор.

"Качва се на товарен кораб, който отива към Гърция. Работи черен труд, за да си плати пътя. Минава границата по някакъв начин и се озовава в България, 1971-ва година. И го приемат в академията в Пловдив. Другата част от историята ще я разкажем във филма."

Създателите на "Кавал парк" обещават на зрителите вълнуваща история.

Филмът е създаден изцяло благодарение само на дарения от българи в чужбина, "които милеят за българското, пазят българската култура и фолклор" и от американци, любители на нашия фолклор, изтъква Богдан Дарев.

"Все намирам слънчеви хора, хубави хора около мен. Вярвам, че ние си създаваме този мироглед с нашите мисли, с нашите действия. Може би филмите ми отразяват точно това."

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: Богдан Дарев, личен архив

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01