Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вселенският патриарх работи срещу православието, смята журналистът

Велислава Дърева: Много е трудно някой да бъде патриарх след Дядо Неофит

"Стремежът да бъде разбито православието не е просто усещане. То е факт."

| Интервю
Велислава Дърева
Снимка: Борислава Борисова

"И патриарх Максим, и патриарх Неофит бяха наистина много ярки обединителни фигури. Българската православна църква съхранява българския дух, обединява българския народ, дава му надежда и упование. Това са личности, които имат невероятни заслуги за развитието на православната вяра в България."

Това каза пред БНР журналистът Велислава Дърева и напомни, че когато не е имало държава, е имало църква.

Много е трудно някой да бъде патриарх след Дядо Неофит, смята Велислава Дърева. По думите ѝ мъдростта в Църквата може да се съхрани "с мъдри хора", защото "мъдростта не броди някъде в пространството, тя трябва да има своите носители".

"Да не забравяме, че главата на сборната Православна църква е самият Господ Исус Христос. Главата на Православната църква не е Вартоломей. Това го напомням, за да се избегнат някои заблуждения", уточни тя.

"Вселенският патриарх Вартоломей доведе със себе си Епифаний, който се води глава на т.нар. Православна църква на Украйна - тя е неканонична, не е призната от БПЦ. Вартоломей извърши много голям грях – обедини в едно две разколнически църкви в Украйна, но от две разколнически църкви не можеш да направиш една канонична църква. Тази агресия срещу каноничната църква в Украйна започна преди много години и сега сме свидетели на това, което сме гледали в България, когато беше разколът – завладяване на храмове, влачат и бият архиереи, митрополити, свещеници, православен народ и това се насърчава. Нима Вартоломей не вижда какво се прави? Той стои зад всичко това. Той е един системен рушител на православието. Той работи срещу православието", коментира Дърева в предаването "Политически НЕкоректно".

"Има една война срещу православието, която се води много отдавна, изрази мнение тя. "Наистина е трън в очите, защото православието – това е Църквата, създадена от Исус Христос. Тя не е човешка направа. Всички останали деноминации са резултат от човешки амбиции."

Според нея БПЦ не бива да се поддава "на никакви външни изкушения".

"За да не се тревожи православният български народ, да не се внася смут в него. Защото стремежът да бъде разбито православието не е просто усещане. То е факт."

Първата православна църква, в която беше организиран разкол, беше БПЦ, отбеляза журналистът и като се върна към годините на разкола, изказа предположение, че "може би някой е мислел, че това е слабо звено, ама не му се получи".

Разколът в БПЦ беше преодолян благодарение на стоицизма на патриарх Максим, "нашите прекрасни митрополити" и "с огромната роля на Дядо Неофит, който по това време беше епископ", добави Дърева.

"БПЦ беше спасена благодарение на всички тези усилия."

Дърева нарече спорната наредба на Светия синод "противоканонична и противоуставна" и "неприложима в нито един момент". Тя посочи още, че в последните месеци, докато се е лекувал и е бил в реанимация, е имало злоупотреби с името и авторитета на патриарх Неофит и са му били приписвани думи, "които той не е писал, нито е казвал – думи, свързани с Украйна".

"Приписаха му позиция, каквато той не е изразявал. Когато човек е в реанимация, не може да пише послания. Това е тежка злоупотреба, спекулация, брутално безобразие към Дядо Неофит. Още по-недопустим е фактът, че сега ходят едни големи специалисти по телевизорите и цитират тези думи, приписани на патриарха, което е още по-грозно. Искам да предупредя тези мушмороци, че рано или късно техните имена ще станат публично известни. Много голям грях са си сложили на душата. Не се прави така. И защо? За да вкарат БПЦ в угоден на тях геополитически контекст. Много тежко прегрешение на тези хора."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30