Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток".
А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток.
Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта.
Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из чекмеджетата на Теменужка Петкова. Както ужким са казали китайските мъдреци - много е трудно да търсиш черна котка в черна стая, особено ако котката я няма. Друга популярна мъдрост гласи, че най-добре се търсят ключовете под фенера, а не там където си ги изпуснал.
Пътната карта в края на краищата се намери из тъмните кьошета на интернета и сега я четем с висок научен интерес - излиза, че този трансевропейски руско-турски бизнес има общо с България само териториално - руско-турската тръба заобикаля Украйна и прониква през България, за да бръкне в червата на Европа, образно казано.
Да се върнем на Руско-турските взаимодействия.
Двете империи през вековете са водили много войни и много бизнес. Понякога преходът от бизнес към война и обратно става много бързо. Ние си знаем “нашата” Руско-турска освободителна война от 1877-78. Но преди това има още цели 10 Руско-турски войни, че даже и след това има още една - по време на Първата световна война има Кавказки фронт, където двете империи отново си мерят военната атрибутика.
И после пак захващат бизнеса, но винаги си имат едно наум! И тук-там на световната политическа карта понякога се гледат накриво през военната оптика, и си настъпват кубинките - например в Сирия или Армения.
То и в по-дребния бизнес понякога отделни личности да започнат нещо заедно, а после се карат, бият се, убиват се, крадат си бизнеса един на друг и стават смъртни врагове.
Знаем за такива печални истории - почвате с някого бизнес ортаклък, сключвате джентълменско споразумение, подписвате меморандум и всичко е наред, докато не изгърбите партньора с някакъв чаталгаджийски номер. Или пък пращате шпиц-прокурори или пъргав октет джуджета на бизнес партньора, а после се налага да поемете на плещите си управлението и собствеността върху доскоро общия бизнес.
Неприятно е, но се случва, включително между големи държави. Жив сакатлък!
Бойко Борисов твърдеше, че руско-турската тръба ни пази от война, защото където имало тръби и дюнери, там нямало война. В Сирия има и тръби, и дюнери, но там пък няма Бойко Борисов, който да им обясни тази проста геополитическа закономерност.
Но все пак Руско-турски поток е част от бизнеса между двете империи, да се надяваме, че няма да се скарат за българската част от тръбата като някакви агресивни нотариуси в спор за чужди имоти.
***
Сглобката от своя страна е нещо като руско-турските взаимодействия: ту са в малка преговорна война, ту в джентълменско споразумение; ту се позиционират антагонистично като два конкурентни картела, ту развиват общия бизнес със стабилността и ориентацията на страната.
И сега ние стоим притихнали и чакаме да видим дали ще надделеят общите интереси в бизнеса с прането и стабилността, или все пак враждебните настроения между джентълмените ще доведат до разглобяване и предсрочни парламентарни избори с огромен риск за ориентацията на страната!
А впрочем имам една научна теза за ориентацията на страната - ориентацията на страната ни много малко зависи от изразителите на тази ориентация.
Колкото едните са евроатлантици, толкова другите са кремълска агентура.
На Корнелия Нинова ориентацията не ѝ попречи да продава оръжия за Украйна, както и на Бойко Борисов другата ориентация не му попречи да построи българската част на Руско-турски поток.
Затова си мисля, че в нашата национална политика ориентацията е нещо ориентировъчно.
И също тъй си мисля, че бизнесът на Сглобката в крайна сметка ще сплоти враждуващите джентълмени и други преговарящи дами - Ротацията ще премине със скърцане, но успешно.
Това не значи, че всичко е театър - враждата е автентична, ала и общият бизнес е автентичен. Не е толкова лесно да отмъкнеш бизнеса на другарчето и да го въртиш сам - колкото и да те дразни това непоносимо другарче.
Руско-турският поток
даде ни добър урок:
имаме си карта пътна -
имаме и сделка мътна!
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..