Това обясни в интервю за БНР Марина Грънчарова, председател на УС на Сдружението на младите психолози.
Грънчарова апелира да се разграничава професията на психолога от тази на психиатъра. Тя посочи, че много често хората с блокажи казват – "аз не съм "луд", защо да посещавам психолог".
Професията на психолога е помагаща и подкрепяща в преминаване през преходи, житейски етапи, които са ключови за нашето развитие. Психологът не е психотерапевт, не е и психиатър, подчерта специалистът.
Психотерапевтът е по-специализирана сфера на помощ при ситуации, в които човек няма изградени умения и капацитет да се справя с конкретни трудности. Психиатрията вече се намесва там, където психичното здраве е застрашено и нарушено, коментира Грънчарова в предаването "Преди всички".
Все по-често психолозите биват търсени от родители, сблъскващи се с последствията от предоставяне на децата на достъп до екран, което води до загуба на способността да се общува, посочи психологът.
"Едно дете приковано зад един екран – щетите са на много нива и на много пластове. Често сме търсени заради екранна зависимост и последствията от нея."
Нарастващ интерес психолозите отчитат и във връзка с деца от аутистичния спектър или двойки с усложнени отношения и в процес на раздяла.
Пандемията отключи много негативи в живота ни, постави много философски въпроси – изместването на масовата комуникация онлайн много наруши удовлетвореността от живия контакт, разговора лице в лице и срещата с близък и приятел, изтъкна Марина Грънчарова.
Във връзка с днешната годишнина от трагедията в река Лим тя напомни колко са важни отделните етапи на скръбта.
"Човек следва да премине през процесите на отричане – това не би могло да се случи на мен; отказът на приемане на ситуацията, последван от депресивен епизод - човекът отказва да се погрижи за себе си, отказва да продължи с ежедневните си отговорности и задължения. Следва да влезем в режим на лична грижа. Намесата на психолога е изключително необходима, защото ако човек не премине адекватно през етапите си на скръб, той не може да продължи живота си качествено."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино, което по закон трябва да бъде поне 300 метра. С тази промяна формално се спазва това изискване. Случаят предизвика силна обществена реакция. По инициатива на общинския съветник от ПП-ДБ-СС..
Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал. В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..