Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Грънчарова: Днес психологът вече не е лукс, а необходимост

Психолозите са все по-търсени заради екранна зависимост, деца с аутизъм и двойки в криза

| Интервю
Снимка: Pixabay

Днес, в сложните и многопластови времена, които изискват от нас свръхадаптационни механизми, психологът вече не е лукс, а изключителна необходимост. Той ни помага там, където малко не ни достига.

Това обясни в интервю за БНР Марина Грънчарова, председател на УС на Сдружението на младите психолози.

Грънчарова апелира да се разграничава професията на психолога от тази на психиатъра. Тя посочи, че много често хората с блокажи казват – "аз не съм "луд", защо да посещавам психолог".

Професията на психолога е помагаща и подкрепяща в преминаване през преходи, житейски етапи, които са ключови за нашето развитие. Психологът не е психотерапевт, не е и психиатър, подчерта специалистът.

Снимка: PixabayПсихотерапевтът е по-специализирана сфера на помощ при ситуации, в които човек няма изградени умения и капацитет да се справя с конкретни трудности. Психиатрията вече се намесва там, където психичното здраве е застрашено и нарушено, коментира Грънчарова в предаването "Преди всички".

Все по-често психолозите биват търсени от родители, сблъскващи се с последствията от предоставяне на децата на достъп до екран, което води до загуба на способността да се общува, посочи психологът.

"Едно дете приковано зад един екран – щетите са на много нива и на много пластове. Често сме търсени заради екранна зависимост и последствията от нея."

Нарастващ интерес психолозите отчитат и във връзка с деца от аутистичния спектър или двойки с усложнени отношения и в процес на раздяла.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията отключи много негативи в живота ни, постави много философски въпроси – изместването на масовата комуникация онлайн много наруши удовлетвореността от живия контакт, разговора лице в лице и срещата с близък и приятел, изтъкна Марина Грънчарова.  

Във връзка с днешната годишнина от трагедията в река Лим тя напомни колко са важни отделните етапи на скръбта.

"Човек следва да премине през процесите на отричане – това не би могло да се случи на мен; отказът на приемане на ситуацията, последван от депресивен епизод - човекът отказва да се погрижи за себе си, отказва да продължи с ежедневните си отговорности и задължения. Следва да влезем в режим на лична грижа. Намесата на психолога е изключително необходима, защото ако човек не премине адекватно през етапите си на скръб, той не може да продължи живота си качествено."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32